Ana Sayfa Sağlık 06.12.2015 Zona Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi

06.12.2015 Zona Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi

383
0

Zona Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi

Zona hastalığa varicella zoster adlı bir virüs neden olmaktadır. Bu virüse ilk defa yakalananlar suçiçeği hastalığının nedenidir. Bu virüs daha sonra zona hastalığına sebep olur. Virüs, vücudun belirli sinirlerinde uyku halindedir. Suçiçeği geçirmiş olan bazı insanlarda ve bazı olayların sonucunda virüs tekrar canlanır. Bu canlanma sonucu virüs zona hastalığına neden olur. Kişinin daha önceden suçiçeği geçirmiş olması zona hastalığını geçirme olasılığını arttırmaktadır.

Zona Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Yaş: Pasif durumda olan virüsün harekete geçmesine neden olabilecek baş tetikleyicilerden en başta geleni yaştır. Yaş ilerledikçe vücudun bağışıklık sisteminde zayıflama görülür. Bu durum uykuda olan virüsün uyanmasına neden olur ve zona hastalığı ortaya çıkar.

Sağlık Koşulları: AIDS ve kanser gibi bazı hastalıklar vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olduğu için virüs aktif hale gelebilir.

Aşısız Kişiler: Aşı olmamış çocuklarda veya bağışıklık kazanma sürecini tam olarak sağlayamamış olan çocuklarda zona hastalığına yakalanma olasılığı oldukça yüksektir.

Zona Hastalığının Tedavisi

Bu hastalığın oluştuğu anda bir tedavisi yoktur. Bunun yanında virüsü yatıştıran birtakım ilaçlar kullanılabilir. Tıbbi tedavinin yanında sizlerin de evde uygulayacağınız bazı yöntemler bu hastalığı rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Bu yardımcı yöntemler arasında; iyi bir şekilde dinlenmek bağışıklık sistemini güçlü kılacağı için virüs pasif durumda kalacaktır. Bol miktarda sıvı tüketmeniz cildinizin kurumasını engelleyecektir. Kızarıklıklarınıza rahatlatıcı kremler kullanın. Kaşıntı ve yanmanın ortadan kalkması için reçetesiz aspirin ve diğer bazı ilaçlar kullanabilirsiniz. Kızarıklıklarınızın üzerine soğuk pres uygulayın. Günlük ve düzenli olarak banyonuzu yapınız. Tırnaklarınız kısa ve temiz olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz