Ana sayfa Sağlık Kemik Veremi Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Veremi Belirtileri ve Tedavisi

395
0

Kemik Veremi Belirtileri ve Tedavisi

Koch adında ki bir bakterinin kemiklere yerleşmesi ile başlayan hastalık önceden oldukça yaygındı. Akciğer vereminden sonra en yaygın verem türüdür. Kemik veremi ilk olarak kişinin kemiklerinde başlar. Daha sonra hastalık kemik uçlarına ilerler. Hastalığın oluşması için belirli bir dönem yoktur. Her yaştan kişide görülebilir. Koch basili yeteri kadar geliştikten sonra iç organlara kadar ilerleyebilmektedir. Bu hastalık genellikle omurga, kalça, diz ve ayakta görülebilmesine rağmen ellerde ve dirsek eklemlerinde de görülebilir.

Kemik Veremi Belirtileri

Kemik veremi ilk başlarda kendisini belli etmeyen bir hastalıktır. Daha ileri ki durumlarda kişide yüksek seyreden ateş, kemiklerde sızlamalar, halsizlik durumları, iştahsızlık, aşırı yorgunluk belirtileri görülür. Ağrıların başlaması hastalığın eklemlere yayılmasıyla yakından ilgilidir. Kişi hareket ettiği anda hastalık başlar. Herhangi bir şey taşırken kişi aşırı derecede zorlanır ve hemen yorulur. Eklemlerde oluşan şişmeler kişinin hareketlerini kısıtlar. Özellikle kol ve bacaklarda hareket zorluğu ortaya çıkar. Eklem başlarında bulunan kemik dokuları azalır. Kemik aşınması oldukça fazladır. Tedavi edilmediği takdirde kemiklerde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Kemik Veremi Tedavisi

Kemik veremi olan kişiye daha önceleri alçı tedavisi uygulanır ve bu alçılar uzun bir süre o yerde kalırdı. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu hastalığın tedavi edilmesi de kolaylaştı. Kemik veremi olan hastalara özellikle deniz veya dağ havası önerilmektedir. Beslenmede kalsiyuma ağırlık veriliyor ve vitamin hapları kullanılması tavsiye ediliyor. Eklem vereminin erken aşamasında sorunlu bölge ameliyat ile çıkartılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here