Ana sayfa Sağlık 06.12.2015 Polikistik Böbrek Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?

06.12.2015 Polikistik Böbrek Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?

305
0

Polikistik Böbrek Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?

Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olarak kişiye geçmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda görülme sıklıkları aynı orandadır. Böbrek hastalıkları genellikle sessiz ilerleyen bir tabloya sahiptir. Bundan dolayı hastaların çoğunluğu hastalığın son dönemlerinde yani böbrek yetmezliği ile hastaneye başvururlar. Polikistik böbrek hastalığında her iki böbrekte de kist bulunur. Böbrekler fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremezler. Kanda üre artışı olur.

Polikistik Böbrek Belirtileri

Hastalık, özellikle yetişkinlerde belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerler. Kistlerden dolayı böbrek hacim olarak büyür. Büyüme nedeniyle etraftaki organlara baskı artar ve ağrılar meydana gelir. İlk belirtiler bu ağrılar ile ortaya çıkar. Ağrılar oldukça şiddetlidir ve böbrek taşı ağrılarına oldukça fazla benzemektedir. Bu hastalarda kansızlığın yanında halsizlik durumu, sık olarak idrara çıkma ve yüksek tansiyon gibi belirtiler gözlenir. Böbrekte kalsiyum tuzunun birikmesi sonucu sertleşme oluşur. Normalden fazla bir büyüme ve şişlik görülür. Bu durumu el muayenesi ile de hissetmek mümkündür.

Polikistik Böbrek Teşhisi

Yapılan idrar tahlillerinde protein seviyesi normal çıkar. Kanama olabilir ve kanamalara böbrek taşları eşlik edebilir. İdrar yaparken irin ve bakterilere rastlanır. Hastaya kontrast madde verilerek ultrason ve bilgisayarlı tomografi çekilir. Böbreğin içinde ve dışında farklı şekillerde kistlere rastlanılır.

Polikistik Böbrek Tedavisi

Hastalığın tedavisinde amaç hastalığın böbrek yetmezliğine dönmesini engellemektir. Böbrekte oluşan kistlerin büyümesini sağlayan tansiyon ve böbrek taşları kontrol altına alınmalıdır. Günlük idrarın miktarı 1 ya da 2 litre arasında olmalıdır. İdrarın fazla olması kistlerin büyümesine neden olur. eğer idrar az olursa bu seferde enfeksiyon riski ortaya çıkar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here