Ana sayfa Sağlık 07.12.2015 Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

07.12.2015 Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

217
0

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Korunmasız cinsel birliktelik yaşayan bayanların cinsel birliktelik sonrası kullandığı ve hamile kalmayı önleyen bir yöntemdir. Hiçbir yöntemin %100 garanti olduğu söylenemez. Hapın etkisi birleşmeden sonra ne kadar erken alırsa o kadar fazla olmaktadır. Hapın en fazla etkili olacağı zaman aralığı ilk saat olmasına rağmen hapı cinsel birleşmeden sonra 72 saat içinde de alabilirsiniz.

Hamilelik, cinsel birleşmeden sonra hemen oluşan bir olay değildir. Bundan dolayı cinsel birleşmeden sonrada hamileliği önleyebilirsiniz. Spermin kadın yumurtası ile birleşmesi seks bittikten yaklaşık olarak 6 gün içinde olmaktadır. Ertesi gün hapının görevi ise yumurtalıkların yumurta üretmesine engel olarak, yumurtanın rahme tutunmasını önlemek için rahmin yapısında değişikliklere sebep olmaktır. Yalnız şunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. O da hamilelik gerçekleştiyse o zaman bu hapın bir tesiri olmayacaktır. Hapın kullanımı ile ilgili herhangi bir limit yoktur yalnız bu yöntem kesinlikle hamilelikten korunma yöntemi değildir. Hapı yılda birkaç defa kullanmanız regl zamanlarınıza birtakım düzensizliklere neden olacaktır. Ertesi gün hapını kullandıktan sonra güvenilir olan diğer korunma yöntemlerini kullanmaya devam etmelisiniz. Ertesi gün hapını aldıktan sonra 3 hafta içinde adet kanamalarınız olmadıysa bu durumda mutlaka doktora başvurunuz çünkü hamile olma olasılığınız bulunmaktadır. İlişkiden sonra 72 saat süreyi geçirirseniz kullandığınız ertesi gün hapı hiçbir şekilde size koruma sağlamayacaktır. Hamile olduğundan şüphelenen bayanlar kesinlikle ertesi gün hapını kullanmamalıdır. Yüksek tansiyon, şeker hastası, ağır karaciğer rahatsızlıkları olanlar, kalp hastaları, felç geçirenler, hormon düzenleyici ilaç kullananlar ve başka ilaçlar kullananlar ertesi gün hapını kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Ertesi gün hapının 2 türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki progesteron hormonu içeren, diğeri ise hem progesteron hem de östrojen hormonu içeren haptır. Yalnız östrojen hormonu içeren hapı almadan önce bazı durumları göz önünde bulundurmanız gerekir. Şöyle ki; östrojen hormonu damar tıkanıklığı riskini arttırmaktadır. Kişi aşırı kiloluysa, sigara kullanıyorsa, yaşı ileri ise ve damarsal bazı hastalıkları bulunuyorsa o zaman kullanacağı hap östrojen içermeyen haptır.

Ertesi gün hapı asla sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve hamilelik riskinden korumaz. Bundan dolayı hamilelikten korunmak için daha emin olan yöntemleri kullanmak doğru bir karar olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here