Ana Sayfa Sağlık Zayıflamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zayıflamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

383
0

Zayıflamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte fazla kilolarından şikâyetçi olanlar zayıflamak için çeşitli yöntemler arıyorlar. Dikkatsizce ve uzman yardımı olmadan yapılan diyet ve uygulamalar ne yazık ki hep hüsranla sonuçlanıyor hatta bazen kişi başlangıçtan daha fazla kilo almış bir şekilde bu diyetleri bırakıyor. Peki, sağlıklı ve doğru bir şekilde zayıflamak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

İnsanlar çeşitli nedenlerle zayıflamaya karar veriyorlar. Doğru beslenerek sağlıklı yaşamak isteyenler, çeşitli sağlık problemleri nedeniyle kilo vermesi gerekenler ve estetik kaygılarla zayıflamak isteyenler bu çeşitliliği oluşturuyorlar. Öncelikle siz hangi nedenle kilo vermek istediğinizi belirlemelisiniz. Bu sizin kilo verme sürecinizdeki motivasyonunuzu önemli ölçüde etkileyecektir. Sebebiniz ne olursa olsun bunu ne kadar önemsiyorsanız başarmanız da o ölçüde mümkün olacaktır. Öncelikle sonuç almak için sabırsız olmamanız gerekiyor. Hızlı kilo vermek aynı zamanda sağlığınızı da tehdit edebilir. Bu nedenle size en uygun diyet programının oluşturulması ve buna sadık kalmanız önemlidir. Daha hızlı kilo vermek için kendinizce bu programın dışına çıkmanız size yarar getirmeyecektir. Başarsanız bile kalıcı olmayacaktır. Egzersiz yapmak bu iş için olmazsa olmaz bir kuraldır. Egzersiz genel beden sağlığımız için de gereklidir. Size en uygun egzersiz programını oluşturun ve asla bırakmayın. Hareketsiz yaşam sağlıksız yaşamdır. Bunu unutmayın. Sık sık ölçüm yapmayı bırakın. Zayıflama programınız genellikle size aylık bir kilo kaybı vadeder. Bu nedenle ayda bir kez ölçülerinizi not almanız yeterli olacaktır. Uzun süre aç kalmayın, mutlaka ara öğünleri beslenme düzeninize katın. Öğünlerden önce ıhlamur içebilirsiniz. Ara öğünlerinizde yulaflı bisküvi ya da kepekli besinler gibi tok tutacak yiyecekler tüketmeniz gerekir.

Lokmalarınızı uzun uzun çiğneyin. Aç karnına alışverişe çıkmayın. Televizyon izlerken ya da internette gezinirken bir şeyler atıştırmayın. Yürüyüşlerinizi yemeklerden sonra yapın. Porsiyonlarınızı küçültün. Zayıflamak için tek öğünle bütün gün geçirmek gibi yanlış fikirlere kapılmayın. Sağlığınız için gerekli olan bütün besinleri almanız gerekiyor. Sadece belirli ölçülerde tüketmelisiniz. En önemlisi sağlıklı ve dengeli beslenmek ve hareket etmektir. Kendinizi sürekli motive edin. Yatmadan en az üç saat önce yemek yemeyi kesmeyi de sakın unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz