Ana sayfa Sağlık Sağlık ve Güzellik

Sağlık ve Güzellik

147
0

Sağlık ve güzellik birbirinin tamamlayıcısı hatta bir bütün diyebiliriz. Güzellik sadece bakımlı olmakla elde edilemez, vücut sağlığının da yerinde olması gerekir. Hatta bakım amacıyla kullandığımız ürünlerin ve yaptığımız uygulamaların sağlığa uygun olması da etkisini daha kalıcı kılacaktır. Her türlü bakım işleminden önce sağlığı hesaba katmakta fayda var. Sağlıklı olmak doğal bir şekilde size güzelliği sunacaktır.

Sağlıklı ve güzel olmak ya da bunu korumak için öncelikle sigara ve alkolden uzak durmak gerekiyor. İnsanların hayatını ciddi olarak tehdit eden madde kullanımı gün geçtikçe artıyor ve yaşam kalitesini tek başına düşürmeye yetiyor. Ayrıca stresten uzak durmak da sağlık için önemli. Stres yaşlandırmayı da hızlandırıyor, çeşitli hastalıklara sebep oluyor. Stres belirli bir ölçüde elbette gerekli ve yararlı ancak makul düzeylerde stres yaşamak için elimizdeki en güçlü silah elbette spor yapmak. Spor yapmak kalp sağlığınızı koruyacak, kilo almanıza engel olacak, şeker hastalığı için önleyici olacak ve stresinizi azaltacaktır. Düzenli spor ve egzersiz yapmayı önemseyin. Son zamanlarda trend olan pilates ve zumba gibi tekniklerden yararlanmanız da mümkün. Böylece hem hayatınıza hareket katabilir hem de vücudunuzun şekillenmesine, sıkılaşmasına ve esnemesine yardımcı olarak güzelliği yakalayabilirsiniz. Güzellik ve sağlık için olmazsa olmaz bir diğer kural da temizliktir. Hem kişisel temizliğimiz hem yaşadığımız alanların temizliği önemlidir. Bu konuda gereken özeni göstermemiz gerekiyor. İhmal edilen kişisel ya da çevresel temizlik sağlığı tehdit ediyor, vücudu mikroplara karşı dirençsiz bırakabiliyor. Ayrıca temizlik, bakımın birinci koşuludur. Sağlıklı olmanın altın anahtarı uyku düzenidir. Mutlaka yeterli derecede uykunuzu almalısınız. Uyku düzensizlikleri yorgun, stresli ve kötü görünmenize de neden olur. Yatak odanızda televizyon olmasın, sessiz, ışık almayan, havalandırılmış ve temiz bir ortamda uyumanız uyku kalitenizi artıracaktır. Düzenli ve yeterli uyku size canlı ve parlak bir cilt müjdeler, vücut sağlığınızın korunmasına da yardımcı olur.

Bakımınız için öncelikle doğal ürünleri tercih edin ve çok iyi araştırın. Bitkisel kürler ve maskeler şimdilerde çok trend, elbette güvenilir ve kaliteli kozmetik ürünleri kullanmanız da mümkün. Özellikle saç boyası ve makyaj malzemelerinizi alırken buna dikkat etmelisiniz.

Beslenme ve Sağlık

Bütün dünya obezite ile mücadele veriyor. Milyonlarca insan yetersiz ve sağlıksız beslenme nedeniyle ciddi hastalıklarla savaşıyor. Yaşamsal faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için beslenme birincil derecede önem taşıyor.

Beslenme düzenimizde yaptığımız tercihler saç telimizden ayak parmağımıza kadar tüm vücut sağlığımızı etkiliyor. Düzenli ve sağlıklı beslenme öncelikle ailede kazandırılması gereken bir alışkanlık. Yetişkinlik hayatında gittikçe daha özensiz tüketim davranışları sağlığa yaptığı tehdidi de artırıyor. Fast food kültürünün özellikle hız kazandığı zamanlardan bugüne hızlı tüketmek ve ilk ulaşılabilen yiyecekleri tercih etmek neredeyse bir alışkanlık haline geldi. Öğünlerin zamanlarını ve içeriğini kalitesizleştiren bu davranışlar hareketsiz yaşamla birleştiğinde hayatı bile tehdit edebiliyor. Şişmanlık tehlikesinde ilk adım beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin zorunluluğudur. Uzman diyetisyenler yardımıyla sağlık durumunun değerlendirilmesi ve vücudun ihtiyacı olan besinlerin kontrollü olarak alınması çok önemlidir. İkinci adım ise hayata hareket katmaktır. Hareketsiz yaşam birçok hastalığın habercisidir. Düzensiz ve kötü beslenme ile birleştiğinde birçok hastalık için risk oluşturmak mümkündür. Beslenmeyle ilgili başka bir tehdit de yeme bozukluklarından anoreksiya nevroza hastalığıdır. Kültürel dayatmalar nedeniyle aşırı zayıf olmayı önemseyen birçok kişinin yaşadığı bu hastalık, kişinin algılarında çarpıklıklara da neden olabiliyor. Bütün yeme bozuklukları ve diğer hastalıklar psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Bu durum hayat kalitesini düşürüyor, kişinin yaşamdan aldığı zevki azaltıyor. Kişinin sosyal yaşamını kısıtlayan birçok rahatsızlıktan düzenli beslenme ile kurtulmak mümkündür. Zararları ne derecede olursa olsun alınacak önlemler ve bu önlemlerin devamlılığı kişinin hızla sağlığına kavuşmasını sağlayabilir. Sabahları mutlaka kahvaltı yapılmalı, öğün atlanmamalıdır. Taze sebze ve meyve tüketmeye dikkat etmek gerekir. Gün içinde bol sıvı alınmalıdır. Ara öğünlerde tok tutacak uygun besinler tüketilmelidir. Kalsiyum yönünden zengin süt ürünleri hayata katılmalıdır. Şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketimi azaltılmalıdır.

Bedensel ve psikolojik sağlığı tehdit eden besinlere karşı kendimizi korumalıyız. Doğal besinleri tercih etmeli ve hayatımıza düzenli egzersizler katmalıyız. Spor yapmak hem fiziksel hem psikolojik sağlığımız için iyileştiricidir. Sağlıksız beslenmenin ve hareketsiz bir yaşamın özellikle çocukların fiziksel, psikolojik ve zihinsel aktivitelerini düşüreceğini unutmayalım. Bu alışkanlıkları hem kendi hayatımıza hem de çocuklarımızın hayatına kazandıralım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here