Ana Sayfa Sağlık Yaşlanmayı Çabuklaştıran Etmenler

Yaşlanmayı Çabuklaştıran Etmenler

379
0

Yaşlanmayı Çabuklaştıran Etmenler

Yaşlanma ile savaşan bayanlar birçok kozmetik ürünlerden yardım alıyor ama esas yapmaları gereken hareket yaşlanmayı hızlandıran olumsuz durumlardan uzak durmalarıdır. Bunu yapmakta görüldüğü kadar zor bir şey değil.

Erken yaşlanmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi de güneştir. Güneşin en büyük zararı hücreleri yiyip bitiren serbest radikallerin çoğalmasını sağlayarak, vücudun yapı taşı olan DNA’ya zarar vermesidir. Bunun sonucu olarak yaşlanmada en büyük suç serbest radikallerin oluyor. Serbest radikaller 3 ya da 4 atomdan meydana gelen içlerinde oksijen olan ufak moleküllerdir. Bu moleküller dengede oldukları sürece vücuda faydaları vardır ama dengeleri bozulup çoğaldıkları zaman vücut hücrelerini tahrip ederek kansere kadar giden istenilmeyen sonuçlara sebebiyet veriyorlar. Sigaranın zararları artık herkesçe biliniyor. Sigara, vücudumuzda bulunan C vitaminin azalmasına neden oluyor. Cildin gergin olmasını sağlayan kolajen maddesinin üretimi için C vitamini gereklidir. Kan dolaşımını olumsuz etkileyen sigara uzun süre tüketildiği zaman damarlar cildi beslemede yetersiz kalıyor ve cilt beslenemediği zaman kalınlaşıyor, esnekliğini kaybediyor ve çabuk kırışıyor. Havanın aşırı kirli olması cildin yıpranmasına ve oksijen dengesinin bozulmasına neden oluyor. Cildin oksijen dengesi bozulduğu zaman cilt sağlıksız ve mat görünür. Cildin nem dengesi bozulduğu için de erken yaşlanma ve ciltte kırışıklıklar baş gösterir. Sağlıklı bir cilt için A,C ve E vitaminlerinin vücuda düzenli olarak alınması gerekir. Düzgün bir şekilde beslenemeyen cildin zamanla dokusu bozulur. Özellikle fast – food, tek tip beslenme ve aşırı derecede kafein tüketmek kişinin cildi için en büyük düşmanıdır. Sık aralıklar ile alkol tüketmekte cildin erken kırışmasına neden olmaktadır. Stres, birçok hastalıkta olduğu gibi cildin yaşlanmasında da baş aktördür. Uzun süre devam eden gerginliklerde kasların kasılmaları derin çizgilere zemin hazırlamaktadır. Kişinin her zaman endişeli durumu ve kaş çatması ona kırışıklık olarak geri dönüyor. Cilt tipine uymayan kozmetikler kullanımı da cildin dengesini bozar ve cilde geriye dönüşü olmayan zararlar verir. PH derecesi uygun olmayan kozmetik ürünler cildin tahriş olmasına neden olur ve cildin nem dengesini bozarak erken yaşlanmasına neden olur. Uykunun düzenli ve yeterli olması cilt sağlığı için oldukça büyük önem taşır. Çünkü cildin kendisini yenilemesi ve dinlenmesi için düzenli uyku şarttır. Ayrıca uyurken yatış şeklinizde oldukça önem taşımaktadır. En ideal olanı sırt üstü yatmaktır.

Yukarıda saydığımız maddeler bizim cildimiz için yapabileceğimiz güzelliklerdir. Doğuştan sahip olduğumuz iyi ya da kötü genetik faktörler üzerinde herhangi bir şey yapamazsak ta bunları uygulayarak cildimizin sağlığını uzun bir süre koruyabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz