Ana Sayfa Sağlık 09.12.2015 Kirpik Dökülmesinin Nedenleri

09.12.2015 Kirpik Dökülmesinin Nedenleri

340
0

Kirpik Dökülmesinin Nedenleri

Kirpiğin tek yararı kişiye estetik bir güzellik vermek değildir. Bunun yanında gözleri toz zerreciklerinden, yabancı maddelerden ve güneşin zararlı ışınlarından korur. Kirpik dökülmesinin tıptaki adı “ Madarosis” tir. Kirpiklerin tekrar sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlamak için mutlaka kirpiklerin dökülmesine neden olan ana sebebi bulmak gerekir. Ondan sonra uygun bir tedavi uygulanır.

Normal bir kirpiğin süresi 2 – 3 aydır. Bu süre sonunda dökülen kirpiklerin yerine yenileri çıkar. Kirpikler fiziksel sebeplerden dolayı da dökülebilirler. Gözleri sert bir şekilde silmek ve ovalamak, kalitesiz fırçalar ile kirpiklere makyaj yapmak, fazla maskara sürmek ve ağır makyajlar kirpiklerin zamanından önce dökülmesine neden olur. Kirpik dökülmesinin diğer nedenleri arasında şu etmenleri sayabiliriz.

Alopesi Areata: Bağışıklık sistemi hastalığı olan bu hastalıkta kirpikler vücut tarafından yabancı madde olarak algılandıkları için vücut bunlara karşı bir alerjik reaksiyon geliştirir. Bu alerji sonucunda vücudu koruyan hücreler kirpiklerin kıl köklerine baskı yaparak onların çıkmasını engeller.

Gözkapağı İltihabı: Gözkapaklarında oluşan iltihabi durumlarda kirpiklerin dökülmesine neden olmaktadır. Bu hastalıklardan dolayı kıl folekülleri ve yağ bezlerinin yapışmasından dolayı kirpikler zayıflar ve bunun sonucunda dökülme oluşur.

Trikotilomani: Bu tür hastaların davranışları kompulsif davranış bozuklukları olduğundan kirpikleri yolma tiki geliştiğinden kirpik kaybı yaşanmaktadır. Hastalık özellikle kişinin stresli durumlarında oldukça belirgin hale gelir ve kişi kirpiklerini çekerek koparma güdüsünü kontrol edemez.

Doğal Yaşlanma: Yaşın ilerlemesi ile birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde kirpik dökülmesine çok sık rastlanılmaktadır. Özellikle menopoz döneminde kadınlarda kirpik dökülmesi daha sık olmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise menopoz dönemindeki kadınlarda oluşan hormonsal değişikliklerdir. Hormonlarda yaşanan bu dengesizlikler sadece kirpiklerin değil tüm vücut kıllarının zayıflamasına neden olmaktadır.

Fazla Kozmetik Kullanımı: Ağır bir göz makyajı ve fazla maskara kullanımı kirpiklerin dökülmesine neden olur. Göz makyajı yapılırken kullanılan makyaj malzemelerinin eski ve kalitesiz olması da kirpiklerin dökülmesinde etkili olmaktadır.

Bazı İlaç Türlerinin Kullanımı: Kemoterapi hastalarında geçici bir süre kirpiklerde azalma ve dökülme görülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz