Ana sayfa Sağlık 15.12.2015 Uyku Problemi Nasıl Çözülebilir?

15.12.2015 Uyku Problemi Nasıl Çözülebilir?

300
0

Uyku Problemi Nasıl Çözülebilir?

Uykunun hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğu bilinmektedir. çünkü insan bedeni gün içinde yorgun düşmekte ve ertesi güne tekrar dinç uyanabilmesi için dinlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu dinlenmeyi de uykusunu düzenli bir şekilde alarak gerçekleştirmektedir. Düzgün ve kaliteli bir yaşam sürebilmek adına kişilerin uykularına dikkat etmeleri gerekmektedir. Yaşanan uyku problemleri ise kişilerin gecelerini uzatmakta ve uykusuz kaldıkları için diğer güne enerjisiz ve keyifsiz başlamalarına neden olmaktadır. Peki, ama uykusuzluğa neler neden olmaktadır?

İşte bu sorunun cevabı; alkol, nikotin, kafein ve benzeri şeyler kişinin uyku düzenini bozmaktadır. Aynı zamanda aşırı stres de uykusuzluğa neden olabilmektedir. Özellikle ertesi gün sınava girecek olan kişiler için uyuman adeta imkânsızdır. Heyecan özellikle de stres kişilerin düzenli bir şekilde uyumalarına engel olmaktadır. Kısa süren ve düzensiz yapılan uyuklamalar da uzun sürecek uykulara engel olacak niteliktedir. Bu yüzden de gerçekten uyuyana kadar düzensiz kısa şekerlemelerden uzak durmak gerekmektedir. Yaşanan bazı psikolojik rahatsızlıklar ya da ilaç kullanımları da kişinin düzgün bir şekilde uyumasına engel olmaktadır. Tüm bu sorunlardan kurtulmak mümkün müdür? Kişi uyku düzenini yerine getirebilmek için neler yapabilir? İşte sizlere bazı önerilerimiz; yatak odanızda loş ışık kullanırsanız uyumaya daha iyi adapte olursunuz. Yatak ve yastık seçiminizin ne kadar önemli olduğuna da dikkat etmelisiniz. Yatmadan önce ılık bir duş almak da sizleri rahatlatacaktır. Ve uyumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca yatmadan önce bitki çayı içerek de uyumanıza yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer gün içinde çok uykunuz gelirse ve uyuma ihtiyacı duyarsanız kesinlikle 1 saatten fazla uyumamaya çalışın. Yatak odanızda dinlendirici ve uyumanıza yardımcı olacak renkler tercih edin. Yatmadan önce yemek yememeye özellikle de ağır yemekler yememeye önem göstermeye çalışın. Nikotin ve özellikle de alkol kullanımından uzak durmaya çalışın. Oda ısınızın çok sıcak ya da çok değil orta ısıda olmasına dikkat edin. Yoğurt ve süt gibi ürünlerin tüketimini arttırın. Uykunuz gelene dek kitap okuyun. İşte gördüğünüz gibi uykuyu getirecek birçok çözüm ve yol bulunmaktadır. sizler de birini ya da birkaçını denemeye ne dersiniz?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here