Ana Sayfa Sağlık 15.12.2015 Esneme İle İlgili Bilmedikleriniz

15.12.2015 Esneme İle İlgili Bilmedikleriniz

443
0

Esneme İle İlgili Bilmedikleriniz

Hemen hemen her gün defalarca meydana getirdiğimiz davranışlardan biri de esnemektir. Kimi zaman uykulu olduğumuzda kimi zaman yoğunken kimi zaman da canımız sıkıştığında esneriz. Hatta bazı sanatçılar sahneye çıkmadan önce bazı sporcular da yarıya başlamadan önce esnemektedir. Hatta bilinenlere göre anne karnında ki bebek bile esnemektedir. Peki, esnememenizin sebebi nedir? Esneme nedenleri arasında birden çok madde karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre esnemenin nedeni daha fazla oksijen almaktır. Böylece vücutta biriken karbondioksit de dışarı atılmaktadır. Ancak bu neden yine de esnemenin tam nedeni olarak kanıtlanmamıştır.

Yapılan araştırmalara göre esnemenin bulaşıcı olduğu da bilinmektedir. Karşımızda ki insan esnediğinde istemsiz olarak biz de esneriz. Bilim adamlarına göre karşısında ki insan esnediği için esneyenler %50lik bir kısımdır. Esnemeyi görmek bile gerekmektedir bazen, sadece esneme sesini duymak ya da bununla ilgili yazılar okumak da esnemeye neden olabilmektedir. Esnemenin nedenlerinden biri de insanların çok sıkılması ya da uykularının gelmesidir. Kişiler canları sıkkın olduğunda ya da yorulduklarında normalde ki gibi derin soluklar alıp vermemektedir. Bu sebeple de vücuda yeterli oksijen gitmemektedir. Esnemek sayesinde daha fazla oksijenin kana karışması sağlanmış olur. Ancak kimi aman hiç uykumuz yokken ya da çok mutluyken bile esneriz. Demek ki esnemenin genel sebebine can sıkıntısı ya da uykusuzluk demek de doğru olmayacaktır. Yapılan bir diğer araştırmaya göre de esneme beyin soğutucusu görevi görmektedir.

Yani esnemenin sebebi beyni soğutmaktır ve beynin bu şekilde daha iyi çalışmasını sağlamaktır. Eğer beyin çok fazla ısındıysa esnendiği zaman kişinin beyni rahatlığa kavuşmaktadır. Esneme sayesinde kalp atış hızı da artmaktadır ve kan akışı da hızlanmaktadır. Bunun sonucunda ise beyne büyük miktarda hava gitmektedir. Esneme ile ilgili bazı ilginç bilgiler de şu şekildedir; sadece insanlar değil bazı hayvanlar da esnemektedir. Ağız kapalıyken esnemek mümkün değildir. Esnemenin bulaşıcı etkisi arkadaş ortamında ya da aile içinde daha çok artmaktadır. Uykudan önce vücutta ki ısı yükselmekte bu da esnememize neden olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz