Ana sayfa Sağlık 15.12.2015 Alkali Diyeti Nedir?

15.12.2015 Alkali Diyeti Nedir?

352
0

Alkali Diyeti Nedir?

Alkali diyetinde temel amaç vücutta yer alan ph değerinin asit yönünü alkaliye çevirerek zayıflama ve toksinlerde arınmayı sağlamaya çalışmaktır. Asit değeri yüksek olan besinler arasında; süt ürünler, yumurta, kümes hayvanları, ketçap hardal ve mayonez, gazlı içecekleri, alkollü ürünler, fazla tüketilen kahve ve çay, cips, abur cuburlar ve benzeri ürünler vücutta ki asit miktarını çok arttırmaktadır. Bu da sinir ve öfkenin de vücutta artış göstermesine neden olmaktadır. Ayrıca gıdaların bir zararlı yönü de kişiye hareketsizlik vermesidir. Alkali besin listesine dikkat edilerek ve uyularak daha sağlıklı bireyler olmak mümkündür. Alkali besin listesinde yer alan ürünlerin neler olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz. Buğday çimi, hindibağ, ıspanak, salatalık, zencefil, zerdeçal, kırmızı ve karaturp, soya filizi, brokoli, pazı, kuşkonmaz, karbonat, nane, ısırgan otu, çörek otu, hurma ve zeytinyağı gibi besinler bulunmaktadır.

Bu besinlerden oluşturulacak bir diyet listesi hem dengenizin sağlanmasına hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bu diyete de alkali diyeti adı verilmektedir. Diyet ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Alkali diyetini uygulamak isteyen kişilerin sabah uyanır uyanmaz alkali suyu ile güne başlamaları gerekmektedir. Peki, nedir bu alkali suyu? 1 litre suya eczaneden alabileceğiniz alkali damlasından 4 ya da 5 damla damlatarak alkali suyu elde etmeniz mümkün olacaktır. Bu suyu yemek yaparken ya da çay yaparken de kullanabilirsiniz.

Sabah kahvaltınızda ise lor peyniri, siyah tuzsuz zeytin, karabuğday ekmeği, tereyağı, üzüm pekmezi ve tahin, bitki çayları, suda bekletilmiş bademler, sebzeler, 4 yumurta beyazı ve 1 tanesinin sarısı ,le hazırlanmış omlet ayrıca avokado ve limon tüketimi de bu diyet kahvaltısında tercih edilmektedir. Öğle yemeğinde de çiğ sebze, haşlanmış sebze, çorba çeşitleri, zeytinyağlı yemek çeşitleri, balık, ızgara tavuk, mevsim salataları, kabuklu haşlanmış patates gibi ürünler tercih edilmelidir. Akşam yemeğinde de yine haşlanmış somon balığı, zeytinyağlı yemekler, hindi eti gibi ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca akşam 8’den sonra yiyecek tüketilmemesine de büyük özen gösterilmelidir. Yoksa bu kötü sonuçlara yol açabilecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here