Ana Sayfa Sağlık 05 Mart 2016 Cumartesi Uyku Bozuklukları

05 Mart 2016 Cumartesi Uyku Bozuklukları

418
0

Uyku Bozuklukları

Yatağımızın içinde dönüp durduğumuz uzun geceler, sürekli uykudan uyandığınız bölük pörçük uykular, ertesi gün uyku haliyle günü bitirme çabalarımız, kısacası hayat kalitemizi düşüren önemsiz bildiğimiz sessizce bizi yoran uyku problemleri, günümüzde uyku tıbbı adı altında incelenmeye başlandı. Uyku bozuklukları olarak adlandırılan sorunların onlarca çeşidi vardır ve birçoğu aslında tedavi edilebilir sağlık sorunları ya da sorunların bir sonucudur. Literatür de yerini almış olan insomnia gibi ciddi uyku problemlerinin yanı sıra, uykuda düzensizlikler, konuşma, yürüme, kabuslar ve nefes problemleri gibi uyku sırasında yaşanmakta olan bir çok konu da uyku bozuklukları kapsamında değerlendirilmektedir.

Hayatımızın üçte birini kapsayan uyku, yaşamsal faaliyetlerimizi gerektiği gibi devam ettirebilmemiz için oldukça önemlidir. Uykuya dalmakta zorlandığımız anların birçoğunda beynimizi kurcalayan herhangi bir sorunumuz bile yoktur. Saatlerce uykuya dalmak için çaresizce çabalar dururuz. Sorunumuza çözüm aramaya başladığımızdaysa tıbbi bir problem olarak görmediğimiz için etrafımızdaki kişilerle paylaşmayı tercih eder ve kısa süreli uykusuzluk problemi yaşayıp sonrasında bir daha aynı öyküye sahip olmayan onlarca insanla karşılaşırız. Stres, yeme içme alışkanlıkları, ilaç kullanımı gibi sebeplerle dönemsel olarak yaşanan bu sorunların geçici olabileceği oldukça doğruyken, psikolojik hatta psikiyatrik rahatsızlık atlatmakta olan kişilerde genellikle kronikleşmiş bir sağlık sorunu olduğunun da bilinmesi gerekmektedir.

Uyku süresi kısa olan birçok insanın da hasta olmadığı sadece vücudunun ihtiyacı kadar uyuduğuysa şaşırtıcı derecede doğrudur. İnsanların yarısının hayatı boyunca en az bir kez uykusuzluk problemi yaşadığı bilinen bir gerçektir. Gerginlik, kaygı ya da stres gibi nedenler ile uyku kalitemiz düşebilir, geceleri kabus görmemize neden olabilir, hatta uykuda yürüme gibi belki de hiç yapmadığımız uyku halleri yaşamaya dahi başlayabiliriz. Ancak bu durumları yaşıyor olmak, korkulması gereken bir sorun yaşamakta olduğunuzu anlatmamaktadır.

Uykusuzluğun bir hastalık olduğunu bize anlatan ve belki de bu kadar popüler olmasına katkı sağlayarak farkındalık yaratan sinema filmleri ile anlatılmakta olan uykusuzluk tipi çoğunlukla kronik insomnia olarak adlandırılan hastalıktır. Günlerce uyumadan yaşanan bir hayatın zorlukları ve sonuçlarını anlatan filmlerde yaşanılan gerçek bir sağlık problemi olsa bile görülme sıklığı çok azdır.

Son zamanların en popüler uyku problemlerinden birisi ise solunum sebebiyle yaşanmakta olan uyku apnesi problemidir. Uyku bozukluklarının birçoğunda olduğu gibi uyku apnesi de yaşam kalitemizin düşüren fark edilmesi oldukça zor bir sağlık sorunudur. En temel belirtisinin horlama olduğu uyku apnesi, dikkat edilmediği takdirde ölümle bile sonuçlanabilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Birçok hastalıkta olduğu gibi önemsiz görülen problemlerimizin ciddiye alınıp değerlendirilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizen uyku bozuklukları yeni gelişmekte olan bir tıp alanının konusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz