Ana sayfa Sağlık Alerjiler

Alerjiler

248
0

Alerjiler

İnsanların birçoğu aslında oldukça alerjik bünyelere sahip olduklarını bilmeksizin yaşamaya devam etmektedir. Dünya üzerinde bulunan onlarca farklı metal, besin, mineral ve benzeri maddelerin birçoğu ile ömür boyu karşılaşmamış olmamız sebebiyle, asla öğrenemediğimiz bu özelliğimiz, kimi zaman şaşırtıcı ve hayatımızı oldukça etkileyecek olay zincirlerini de beraberinde getirmektedir.

İlaç, hayvan ya da besinlere karşı alerjiler oldukça bilinen ve kişilerin yaptırdığı alerji testleri ya da kaşıntı, kızarıklık gibi sebeplerle aslında farkında oldukları bilindik bir sağlık problemidir. Alerjik olduğunuz nesne ya da besin de uzaklaşılarak çözümünü kolayca sağlayabildiğimiz hastalık kimi zaman çok az belirti vermesi ya da doğuştan sahip olunması sebebiyle fark edilmez ve kişilerin yaşam kalitelerini oldukça düşürür. Aslında zararlı olmayan birçok maddeye ya da hava koşuluna vücudumuzun gösterdiği aşırı hassasiyet olarak tanımlanabilen alerjiler, psikolojik kaynaklı da olabilmektedir. Yabancı madde olarak tanımladığı maddelere karşı bedeni korumaya çalışan bağışıklık sistemimizin verdiği koruma tepkisi olduğu da düşünülebilecek olan bu durum da sıklıkla karşılaşılan kaşıntı, nefes alma da zorluk, kızarıklık gibi fiziksel değişimlerdir.

Alerjen madde’den uzak durulmadığı takdirde vücudun çalışma sistemini etkileyeceği bilinmektedir. Kişilerin vücutları ile ilgili yetersiz bilgileri, birçok hastalığa zemin de hazırlayabilecek, bu masum savunma mekanizmamızın göz ardı edilmesine neden olmaktadır. Genetik faktörlerin oldukça önemli olduğu bilinen bu durumda, sıklıkla aile bireylerinin alerjenlerinin birbirlerine oldukça benzer olduğu bilinmekle birlikte hastalık, sadece kalıtım ile açıklanamamaktadır. Yapılmış olan çalışmalar endüstriyel ülkeler de yaşayan kişilerin, kırsal bölgeler de yaşayanlara göre daha alerjik olduklarını göstermektedir. Belli coğrafi bölgeler de yaşayan kişilerin coğrafya değiştirdiklerinde, alerjik reaksiyon göstermeleri oldukça sık rastlanan bir olgu olarak belirlenmiştir. İleri seviyelerdeki alerjik reaksiyonların ölümcül de olabileceği düşünüldüğün de sadece alerjenden uzak durulması çoğu zaman yeterli olamamaktadır. İlaçlı tedaviler ile hastalık tamamıyla yok edilebileceği gibi belirtilerinin ortadan kaldırılarak kişilerin yaşam kalitelerinin artırılabileceği tıbbi tedaviler de bulunmaktadır.

Çeşitli testler ile nelere alerjinizin var olduğunu öğrenebilmeniz mümkün, deri üstüne alerjen enjekte edilerek yapılan test dışında kan testi aracılığı ile de vücudunuzun nelere tepki verdiğini öğrenebilmeniz mümkün. Bu konu da unutulmaması gerekense ne yazık ki dünya üzerindeki onlarca maddenin bu testlerde yer almıyor oluşudur. İlk kez karşılaştığınız bir maddeyi kullanmadan önce alerjinizin var olup olmadığını anlayabileceğiniz ve evde kolayca uygulayabileceğiniz bir sürü yöntem bulunmaktadır. Derinizin herhangi bir noktasına kullanmayı düşündüğünüz maddeyi temas ettirip derinizin verdiği tepkiyi kontrol etmek bunlardan sadece birisidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here