Ana sayfa Sağlık Unutkanlığa Yol Açan Hastalıklar

Unutkanlığa Yol Açan Hastalıklar

152
0

 Unutkanlığa Yol Açan Hastalıklar

Unutkanlık son zamanlarda insanların en çok şikayet ettiği sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Hafızayı yakından ilgilendiren bir sağlık sorunu olduğu için ve kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkilediği için ciddiye alınması gereken bir problem olarak ifade edilmektedir. Unutkanlığa sebep olan pek çok etken vardır. Ancak vücutta sağlıklı olmayan organların aynı zamanda beyni etkileyebileceğini ve bu yüzden unutkanlığa sebebiyet vereceğini bilmemiz gerekir.

Unutkanlığı engellemek ve hafızayı her zaman diri tutmak isteyenlerin tüm vücut sağlığına özen göstermeleri oldukça önemlidir. Genel olarak kalp damar hastalıkları şeker yüksek tansiyon gibi sorunlar da unutkanlığı tetikleyerek kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Hafıza ile hormonlar yakın ilişki içindedirler. Bu yüzden tiroit hormonları yeterince çalışmayan kişilerin bir süre sonra belleklerinde bazı boşlukların oluşabildiği görülmüştür. Bu yüzden doktor kontrollerinin ve hormon tedavilerinin tam olarak yapılması çok önemlidir. Depresyon tüm vücudu olumsuz bir şekilde etkileyebildiği gibi beyni de olumsuz etkiler. Fazla stres beynin normal çalışma seyrini yavaşlatara olayların yeterince iyi hatırlanmamasına neden olabilir.

Beslenme problemleri ile beyin yakından ilişkilidir. Özellikle dengeli ve sağlıklı beslenmeyenlerin zaman içerisinde bunama problemi yaşadıkları görülmektedir. Bununla birlikte B12 içeren besinleri almak ve bol bol omega 3 sağlayan yiyecekleri tercih etmek beyni besleyecektir. Beyin için şeker çok önemlidir. Çok abartmadan şeker takviyesi yapmak beynin fonksiyonlarını koruyarak hafızaya olumlu etkiler sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here