Ana sayfa Sağlık Sinsi Hastalık; Gizli Şeker

Sinsi Hastalık; Gizli Şeker

214
0

Sinsi Hastalık; Gizli Şeker

Gizli şeker kan seviyesindeki şeker miktarının artması sonucunda oluşmaktadır. Genel olarak tam diyabet diyemeyiz. Diyabetin oluşum aşaması olarak isimlendirilebilir. Oluşmadan önce kanda meydana gelen değişimlerin yaşandığı aşamadır. Ancak oldukça tehlikelidir. Kişi ne olduğunu ve vücudunda ne yaşandığını bilmediği için müdahale edemez. Ani ölümlerin yaşandığı görülmektedir. Bu durumda vücudun verdiği bazı belirtileri dikkate almak ve doktor kontrolünden geçmek hayati önem taşımaktadır.

Gizli şekerin bazı belirtileri vardır. Anne ve babanızda şeker varsa bu hastalığa yakalanma oranınız daha yüksektir. Ayrıca hamilelik sırasında yükselen şeker oranları ve bebeğin 4 kilodan fazla doğması hastalık riskini artırmaktadır. Fazla kilonuz bulunuyorsa ve göbek bölgesinde yağlanmalar oluştuysa dikkat edilmesi gerekir. Kan değerlerinizde anormal değişimler yaşanıyor ve vücut yağ oranınız gün geçtikçe artıyorsa vücudunuz sinyal veriyor olabilir. Tüm bunların yanı sıra son zamanlarda sıklıkla baş dönmeleri yaşıyor ve tatlıya olan düşkünlüğünüz artış gösterdiyse bir doktora görünmenizde fayda vardır. Aynı zamanda yemekten sonra halsiz düşüyor ve uyuma isteği yaşıyorsanız gizli şeker tehlikesi vücudunuzu ele geçirmiş olabilir. Ayrıca hormonları yakından ilgilendirdiği için bayanlarda 40 yaşından önce menopoza girmek normal karşılanmamaktadır.

Gizli şeker sinsi bir hastalık olarak ifade edilir. Tam olarak tanı konulmadığı için vücutta yaşanan bu değişimler ani ölümlere bile neden olabilir. Bu şikayetlerden birkaçını yaşıyorsanız doktora giderek tanı koydurabilir ve durum ciddiyse gerekirse insülün tedavisine dahi başlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here