Ana Sayfa Sağlık Temizlik Hastalığı Kabusunuz Olmasın

Temizlik Hastalığı Kabusunuz Olmasın

356
0

 Temizlik Hastalığı Kabusunuz Olmasın

Temizlik hastalığı masum bir durum gibi görünmesine rağmen tedavi edilmediği ve önlem alınmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açabilir. Temizlik hastalığı yapılan araştırmalar sonucunda her 100 kişiden 2 kişide görüldüğü saptanmıştır. Erkeklerde ve bayanlarda görülen bir hastalık olmasına rağmen bayanlarda çok daha fazla yaşandığı görülmektedir. Bu hastalık bir çeşit takıntı hastalığı olarak ifade edilebilir. Kişi sürekli olarak temizlenme ihtiyacı duyar. Etrafındaki herkesin pis olduğuna ve onlardan korunmak adına sürekli olarak ellerini ve üzerini yıkama isteği duymasına neden olur. Yapmış oldukları hareketler mantıksız olmasına rağmen bu hareketleri engelleyemedikleri için zor zamanlar yaşarlar.

Yapılan her temizlik ile ilgili hareket temizlik hastalığı olarak ifade edilmemelidir. Bazı ayrımlar yapılmalı ve dikkatli olunmalıdır. Temizlik takıntısı olan kişiler sürekli olarak ellerini yıkarlar ve yıkamadıkları durumlarda herhangi bir şeye odaklanamazlar. Evlerine gelen misafirin yapmış oldukları davranışları izlerler ve sürekli olarak temizlik düşünürler. Misafirler gittikten sonra her eşyayı temizlemek isteği duyarlar ve yaparlar. Zamanlarının büyük kısmını temizlik ile geçirirler. Suya dokunmadan yapamazlar.

Takıntılı olan hastalıkların tedavisi oldukça zor ve uzun sürelidir. Ancak imkansız değildir. Bu yüzden genellikle tedavi edilmesi gerekir. İlaç tedavisi ile işe başlanır. Uygulanan ilaç tedavileri ağırdır. Bu yüzden dikkatli davranmakta fayda vardır. Aynı zamanda bazı psikolojik tedaviler ile hastalığın tedavi edilmesi için destek sağlanır. Sabırlı bir tedavi süresi ile hastalık kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz