Ana sayfa Sağlık Gözlerdeki Tiklerin Sebepleri

Gözlerdeki Tiklerin Sebepleri

238
0

Gözlerdeki Tiklerin Sebepleri

Gözlerde kişinin isteği dışında meydana gelen hareketlenmeler ve kasılmalar tik olarak isimlendirilmektedir. Çok sık yaşanan bir problemdir. Çeşitli sebepleri vardır. Bazen kişinin yaşamış olduğu stres sonucunda oluşabileceği gibi bazen de genel olarak başka göz hastalıklarının habercisi olarak ifade edilebilir. Tedavi edlmediği takdirde kalıcı sorunlara çevrilebilir ve ayrıca başka hastalıklara davetiye çıkardığı için oldukça tehlikelidir.

Göz tikleri masum hastalıklar olarak ifade edilebilir. Genellikle yetişkin yaşlarda meydana gelmektedir. Stres çok kahve ve alkol tüketmeye bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra genel olarak gözlerde meydana gelen kuruluk göz alerhileri ve göz iltihaplanmaları da göz tiklerinin oluşmasına neden olabilir. Genellikle uzun süre tedavi gerektiren bir durum olmadığı için tehlikeli değildir. Doktor kontrolü ve bazı önlemler ile kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulabilir. 6 ayı geçmeyen bu tikler masum olarak ifade edilir. Ancak bazen aşırı göz kırpma isteği sanıldığı kadar masum olmamaktadır. Bu durumda iki gözüde etkileyen tikler değilde sadece tek gözü etkileyen tikler daha tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. Genellikle bu tür tikler için ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler uygun görülmektedir.

Göz küresinde meydana gelen bazı hareketlenmeler çok ciddi göz sorunlarına neden olmaktadır. Bununla birlikte erken yaşlarda teşhis konulması ve gerekli tedavilerin uygulanması çok önemlidir. Çocuklarda görülen fazla göz kırpma problemine karşı zaman kaybetmeden bir göz doktoruna kontrol ettirmek zaman zaman hayati önem taşımaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here