Ana Sayfa Sağlık MS Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

MS Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

378
0

 MS Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

 MS hastalığı beyinde meydana gelen bir hastalıktır. son zamanlarda pek çok kişinin bu hastalıktan muzdarip olması nedeniyle adını duyurmuştur. Hastalığı pek çok kişi yaşamasına rağmen bu konu hakkında hala yeterince bilgi sahibi değillerdir. MS hastalığı hakkında bilinmeyen pek çok detay bulunmaktadır. Beyin merkezinde yaşanmasına rağmen göz sinirleri  ve omurilik kaynaklı bir hastalıktır. Bu hastalığın nasıl ortaya çıkacağı ve zamanı tam olarak belirlenememekle birlikte kronik bir hastalık olduğu ifade edilebilir.

MS hastalığının kadınlarda ortaya çıkma olasılığı erkeklerde yaşanma olasılığına göre 3 kat fazlafıır. Genellikle Kuzey Avrupa bölgelerinden çok daha fazla yaşanmaktadır. Bu hastalık hemen kendisini göstermemektedir. 30 yaşın üzerinde ortaya çıkan sinsi bir hastalık olarak ifade edilebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda beyaz ırkın bu hastalığı yaşama olasılığı diğer ırklara göre daha fazladır. Dünya çapında hafife alınmayacak kadar fazla MS hastalığı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara ve istatistiklere göre bu hastalığın şuanki sayısı dünya genelinde 2.5 milyonu bulmaktadır.

MS hastalığının insan üzerindeki olumsuz etkileri hafife alınacak türden değildir. Sinir sisteminde meydana gelen bir hastalık olduğu için bir çok hayati fonksiyonu kısıtlayan bir hastalıktır. Yavaş ancak sinsi bir şekilde ilerlyen bir hastalıktır. KEsin bir tedavisi bulunmamakla birlikte rehabilitasyon ve ilaç tedavileri ile yaşam kalitesi artırılmaktadır. Bunun yanı sıra tedavi edilmeyen ve tekrarlayan bu hastalık için kişinin tekerlekli sandalyeye mahkum olma süreci 20 yılı bulabilir. Yapılan istatistikler ile her 3 MS hastasından 2sinin yürüyebildiği görülmüştür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz