Ana Sayfa Sağlık Ölümcül Risk Pıhtı Atması!

Ölümcül Risk Pıhtı Atması!

405
0

Ölümcül Risk Pıhtı Atması!

Pıhtı atması ölümcül bir hastalık olarak ifade edilir. Dünyada en tehlikeli ve en ölümcül sonuçlar doğuran 3. hastalık olarak ifade edilmektedir. Genellikle her yaş grubu risk altındadır. Her gün neredeyse pıhtı atması sonucunda bir uçak dolusu insan hayatını kaybetmektedir. Avrupa ülkelerinde bu durumun ciddiyetini anlatmak ve insanların kavramasını sağlamak amacıyla çeşitli broşürler basılmıştır. Bu durumun ciddiye alınması gerektiği ifade edilmiştir.

Pıhtı atmasının en büyük nedelerinden birisi genel olarak hareketsizliktir. Bu yüzden ameliyat olanlar özellikle yatalak hastalar ya da ameliyat sürecinde yatarak tedavi olmak zorunda kalanlar bilgisayar ve televizyon başında çok uzun saatler geçirenler bu riski çok daha ağır bir şekilde taşımaktadırlar. Genel olarak hareketsizlik sonucunda bacaklarda oluşabilen kan pıhtısı ciğerlere ya da beyne kadar ulaşarak hastanın ölmesine neden olmaktadır.

Pıhtı atmasını engellemek ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için doktorların tavsiyelerine kulak vermek ve engelleyici tedavileri uygulamak çok önemlidir. Kişinin kendi başına alabileceği bazı önlemler bulunmaktadır. Uzun yatak istirahatlerinde kalkarak yürümek hareket sağlamak, ameliyat sonrasında uzun zaman yatmak yerine bazı egzersizler yaparak hareket etmek, sigara kullanan kişilerin bu zararlı alışkanlıklarından bir an önce kurtulması, Fazla kilolu olan kişilerin spor yaparak sağlıklı bir şekilde ideal kilolarına inmeleri, uzun süre hareketsiz kalınacaksa mutlaka baldır kaslarını çalıştırılması ve bazı masaj teknikleri uygulanması, gerektiğinde kişinin yaşam tarzında bazı farklılıklar uygulayarak hayatını bu alanda yönlendirmesi pıhtı atmasını büyük oranda engelleyen bazı önlemler olarak ifade edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz