Ana sayfa Sağlık Kadınların Mor Kabusu Varis

Kadınların Mor Kabusu Varis

216
0

Kadınların Mor Kabusu Varis

Kadınların en çok şikayet ettiği problemlerden birisi bacaklarda meydana gelen varis sorunu olarak ifade edilebilir. Kadınların görselliğini ve sağlığını etkileyen bu sorun son yıllarda modern hayatın bize kattıkları ile birlikte çok daha fazla artış göstermektedir. Genellikle kadınların çok fazla ayakta kalmaları dar kıyafetleri tercih etmeleri topuklu ayakkabılardan vazgeçmemeleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Varis sadece görsel açıdan kişiyi rahatsız eden bir damar hastalığı değildir. Aynı zamanda tedavi edilmediği takdirde hayatı olumsuz etkilemekle kalmayıp ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Kalbe giden damarların genişlemesi sonucunda kanın yürütülme işlevi tam olarak yapılmadığı için damarlar şişerek buralarda kan birikmesi oluşur. Buda deri altından kendisini gösterir. Varis hastalığı olarak isimlendirilen bu durum bacak iç kısımlarında makat bölgesinde ve testislerde oluşabilir. Genellikle uzun süre ayakta kalanlarda topuklu ayakkabıdan vazgeçmem diyenlerde sürekli olarak dar kıyafetler giyinenlerde kadınlarda hamilelerde kabızlık problemi yaşayan kişilerde kronik olarak öksürük problemi yaşayan kişilerde ve fazla kilosu olanlarda kendisini göstermektedir.

Genellikle bu hastalık kendisini yaz aylarında göstermesine rağmen tedavi süreci sonbahar ve kış aylarında yapılır. Varis çorabı giyilmesi önerildiği için ve ameliyat izlerini sıcakta daha geç iyileşmesi nedeniyle uygun görülmüştür. İlk aşamada ilaç tedavisi ile sonrasında yok edilmezse ameliyat ve sonrasinda hala belirtiler varsa lazer ve radyoaktif tedavi uygulanmaktadır. Sonrasında doktorun önerilerini göze alarak daha dikkatli ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek varislerin tekrarlamaması açısından oldukça önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here