Ana Sayfa Sağlık Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

455
0

Ayak tabanında yer alan bir kasın çalışmasının bozulması sonucu oluşan topuk dikeni özellikle kişiyi sabahları çok zor duruma sokmaktadır. Topuk dikeninde ağrıya sebep olan dikenin yumuşak dokuya batması değildir. Sebebi, topuk zarının topuk kemiğine yapışması nedeniyle çekmeye bağlı olarak oluşan iltihabi durumdur.

Topuk Dikeni Nedeni

Ayak tabanında yer alan plantar fasia adlı kasın esnekliğini kaybetmesi sonucu topuk dikeni ağrısı ortaya çıkar. Normal olarak bu kasın görevi ayağın her adım atışında ayak tabanında yaylanma yapmasını sağlamaktır. Aşırı kilolu olmak, düztabanlık, ayakta yüksek kavis olması, yanlış ayakkabı seçimi, yeterli derecede ısınma hareketleri yapmadan egzersizlere başlanılması ve romatizmal hastalıklar zamanla bu kasın kısalmasına ve hareket kabiliyetinin azalmasına neden olur.

Topuk Dikeni Tedavisi

Tedavide ilk amaç ayak tabanında bulunan kasın bozulmuş olan çalışma yapısını tekrar eski gücüne getirmek için aşil germe egzersizlerinin yapılmasıdır. Bunun ardından kişiye yürüme analizleri yaptırılır ve yürüme bozukluğu problemi bulunuyorsa kişinin özel tabanlık ile yürüme problemi çözülür. Ayrıca tedavi süresince kişiye kullanacağı ideal ayakkabılar ve tabanlıklar hakkında da bilgi verilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz