Ana Sayfa Sağlık Rota Virüsü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rota Virüsü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

430
0

Özellikle 6 ay ile iki yaş arasında çok sıklıkla görülen, çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde enfeksiyona neden olan bir virüs olan rota virüsü ishal, mide ve bağırsak iltihaplarına neden olur. Virüsün kuluçka dönemi 2 – 5 gün arasında değişir. Hastalığın seyrinde ateş, kusma ve ishal vardır. Ateş ve kusma hastalığın kuluçka döneminde geçebilir. İshal, 10 gün boyunca devam edebilir. Rota virüsü birden fazla bulaşabilir.

Virüsün bulaşması ağız ve dışkı yoluyla olmaktadır. Virüs, bağırsak hücrelerini etkilediğinden bağırsak ile ilgili hastalıklara neden olabilir. Virüs, özellikle kış aylarında daha yoğun bir şekilde görülür. Virüs, yiyecek ve içecekler ile virüs taşıyan eller ile temas etme, tuvaletten sonra elleri düzgün bir şekilde yıkamama sonucu bulaşır. Bebekler kendilerini koruyamadıkları için onların temizliklerine ayrı bir özen göstermemiz gerekir. Çocuklara özellikle tuvaletten çıktıktan sonra ellerin mutlaka yıkanması gerektiği öğretilmelidir. Virüs, çocuğunuzun başkaları tarafından kullanılan tuvaletler ve eşyalar yoluyla da geçebilir. Bundan dolayı bebeğe oyuncak olmayan eşyalar verilmemelidir. Bebeğin oyuncaklarını mümkün olduğunca steril tutmaya çalışın. Özellikle emekleme döneminde devamlı olarak yerlerde gezinen bebekler bu virüs ile yakın temas içinde olurlar.

Hastalığın tedavisi için herhangi bir ilaç verilmez. Antibiyotik tedavisi de önerilmez. Vücut direncinin yeniden kazanılması için vücudun kaybettiği su ve tuz miktarının tekrar alınması sağlanır. Bundan dolayı çocuğun bol sıvı alıp, ishale uygun yemekler yemesi gerekmektedir. Çocuğunuza bu dönem boyunca kesinlikle yağlı ve soslu yiyecekler vermeyiniz. Bebeğinizi emziriyorsanız emzirmeyi sakın bırakmayın. Eğer çocuk yeterli miktarda sıvı tüketmez ise bu durumda çocuğa serum verilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz