Ana Sayfa Sağlık Tifo Nedir?

Tifo Nedir?

444
0
Tifo, pis içme suları ile kirli yiyecekler aracılığı ile bulaşan tehlikeli bir hastalıktır. Çomak benzeri bir yapıya sahip olan tifo mikrobu genellikle salgın biçiminde, sonbahar ile yaz aylarında görülmektedir. Tifo; beyni, kalbi, böbrekleri, akciğerleri, göz ve kulak sinirlerini, karaciğeri etkisi altına alan bir hastalıktır, bu sebeple önlem alınması ve hastalık bulaşma aşamasına gelmiş ise en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir.
Belirtiler
 

Hastalık, mikrop vücuda nüfuz ettikten sonra yaklaşık bir hafta ile on beş gün sonrasında ortaya çıkar. Hastalığın ilk zamanlarında yorgunluk ile beraber baş ağrısı sık sık görülmektedir. Ancak hasta olan kişinin yatma ihtiyacı yok gibidir. Birkaç günün ardından ateş hafif hafif yükselmeye başlar.
İştahsızlık, burun kanaması, baş ağrısı, mide ve barsak bozuklukları ile beraber şiddetli ishal görülür. İlk belirtilerin baş göstermesini  takip eden birkaç gün içerisinde hastanın ateşi daha da yükselmektedir.Hastanın göğsünde ve karnında ya da sırt bölgesinde pire ısırığını andıran  kırmızı lekeler ortaya çıkar. Bu günlerde tansiyonda düşüş olur, nabız da yavaş yavaş atmaya başlar. Hastalığın üçüncü haftası geldiğinde karın şişmeye ve gerginleşmeye başlar. Dışkı yumuşar, bağırsaklarda kanamalar görülebilmektedir. Bademciklerde iltihaplanma oluşur, hasta artık zayıflamış ve halsiz düşmüştür.. Üçüncü haftanın sonlarına doğru ateş düşmeye ve düğer belirtiler etkisini kaybetmeye başlar.

 

Tifo Nasıl Bulaşır?

Tifo, basili denen bu mikrop, genellikle tifolu hastalara ait dışkılardan ya da idrarlarından, kanlarından, tükürüklerinden ya da vücutlarında oluşan deri döküntülerinden anlaşılır. Tifo salgınına, lağım sularının karışmış olduğu içme suları ya da lağım suları ile mikroplaşmış yiyecek ve içecek maddeleri sebep olur. Salgın daha çok sonbahar ve yaz aylarında görülmektedir.

Hastaya süt, ayran, hoşaf, yoğurt, peynir, meyve suyu, yumurta sarısı, yumurta içerikli çorbalar, iki defa çekilmiş etten yapılmış köfteler, sebze ya da meyve püreleri şeklinde karbonhidrat, protein ve vitamin açısından zengin besinler verilmektedir. Hastaya bol bol su içirilir ve antibiyotik tedavisi uygulanır.

Tifo Hastalığından Korunmak için:  İçme ile kullanma sularının kontrol edilmesi, besin temizliği, kanalizasyon tesislerinin temizlik şartlarına uygun bir hale getirilmesi en önemli korunma faktörleridir. Tifo aşısı, kesin koruyucu değildir fakat yine de yüzde elli oranında koruyucu etkisi bulunur. Bu sebeple tifo aşısı, hastalıktan korunmak amacıyla önem arz eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz