Ana sayfa Sağlık Özofagus Kanseri

Özofagus Kanseri

263
0

Özofagus Kanseri

Özogagus kanseri yani bir diğer adı ile yemek borusu kanseri, beslenme alışkanlıkları göz önüne alındığında coğrafi dağılım açısından farkı yüksek olan kanserlerden biridir. Değişik bölgelerde yemek borusu kanseri büyük artış göstermektedir. İçinde Türkiye’nin ( Doğu ve Güneydoğu öncelikli olmak üzere)  de bulunduğu Orta Doğu ile Uzak Doğu’dan yüksek sıklıklar bildirilmektedir. Yapılan araştırmalar ile birlikte beslenme ile birlikte bazı alışkanlıkların bu kanserin riskini arttırdığı kanıtlanmıştır.

Belirtileri Nelerdir?

Bu kanserin tanısı kolaylıkla konmaktadır çünkü şikayetler bellidir ve hastanın da aynı şikayetleri belirtmesi sonucu kanser teşhisi konabilir. Aşağıdaki belirtilerin çoğu yemek borusu kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

 1. Yutma esnasında güçlük, en yaygın belirtidir. Yutulmaya çalışılan gıdaların yemek borusundan geçişi sırasında  takılması, öncelikle katı besinlerde, zaman içerisinde ise sıvı besinlerin tüketilmesinde zorluk çekilmesi
 2. Yutulmuş olan gıdaların boğaza geri gelmesi ya da kusma,
 3. Yutkunurken ağrı,
 4. Göğüs ya da üst karın kısmında yanma hissi ya da şiddetli ağrı
 5. Tükürüğün artış göstermesi,
 6. Aniden aşırı kilo verme
 7. Öksürük ve buna bağlı ses kısılması


Kimlerde Daha Sık Görülür ?

 1. Yaşı ilerlemiş kimselerde
 2. Erkeklerde,
 3. Obez kişilerde
 4. Sigara kullananlarda
 5. Fazla alkol kullananlarda
 6. Sıcak içecekleri fazlaca tüketenlerde
 7. Kronik reflüsü olanlarda
 8. Hiç sebze meyve tüketmeyen ya da az tüketen kişilerde
 9. Akalazya hastalığına sahip kişilerde
 10. İntihar amacıyla ya da kazara çamaşır suyu ya da tuz ruhu içen kişilerde
 
Cerrahi Tedavi
Yemek borusunun en başından başlayıp karnın iç kısmına kadar devam eder. Bu konumu ile bir çok hayati uzuv ve damarlar ile yapmış olduğu komşuluk sebebiyle yemek borusu operasyonlarının gerçekleştirilmesi diğer ameliyatlardan daha zor olmaktadır. Ameliyat esnasında kanserin yayılma olasılığının olduğu lenf bezlerini de içerecek bir biçimde temiz cerrahi sınırlar aracılığı ile çıkarılmalıdır. Daha önceleri ameliyat ile sadece  yemek borusu çıkarılmaktaydı  ve yeterli görülüyordu. Halbuki yemek borusu kanserlerinde çoğunlukla tanı konulduğunda çoktan lenf bezlerine yayılmış bir haldedir. Bu sebeple yemek borusu kanserinde kanserin yayılma ihtimalinin olduğu bütün lenf bezleri çıkarılmalıdır. Bu işlem operasyonun vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here