Ana Sayfa Sağlık Meme kanseri

Meme kanseri

401
0
Meme kanseri meme hücreleri içinde başlayıp yayılma gösteren bir kanser türüdür. Akciğer kanserinin ardından, dünyada görülme olasılığı en yüksek kanser çeşididir. Her 10 kadından biri hayatlarının belli bir zamanında meme kanserine yakalanabileceğini bilmelidir. Sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülmektedir ancak; kadınlardaki sıklık erkeklere oranla daha fazladır. 1970 yılından bu zamana meme kanserinin görülme olasılığında çok büyük artış olmuştur ve bu artışa modern yaşam şeklinin sebep olduğu düşünülmektedir. Amerika’nın kuzeyi ve Avrupa’da görülme sıklığı, dünyanın farklı bölgelerindeki görülme olasılığından daha fazladır.

Meme kanseri, yayılmadan evvel, erken teşhis sağlanırsa hasta yüzde 96 yaşam şansını elinde tutar. Her sene 45.000’de bir kadın meme kanseri yüzünden hayatını kaybetmektedir

.Meme kanserinden kişileri koruyan en büyük faktör erken teşhistir.

Meme kanseri pek çok çeşide sahip bir kanser türüdür. En çok rastlanan duktal karsinoma denen tür, memede bulunan süt kanallarında baş gösterir. Meme kanseri, meme dışına yayıldığında koltuk altında bulunan lenfatik nodüller en çok görülen yayılma yerlerini oluştururlar. Kanser hücreleri, meme dokusunun farklı yerlerine, kemiğe, akciğere ya da karaciğere yayılabilmektedir. Her kadında meme kanserinin oluşabilmesi riskine bulunmaktadır. Esasen meme kanseri oluşan kadınların pek çoğunda ana risk faktörleri belli olmamaktadır.

Risk Faktörleri

 

  • 50 yaşın üzerinde olmak,
  • 1. Derece akrabalarda meme kanseri olması (anne ya da kız kardeş meme kanseri ise risk çok çok fazladır)
  • Daha önce öbür memede kanser tespit edilmiş olması,
  • Regl kanamalarının 12 yaştan önce meydana gelmesi,
  • Hiç hamile kalmamış olmak,
  • Adet kanamalarının 50 yaş geçtiği halde hala devam ediyor olması
 

Meme kanserinde erken teşhis için yöntemler, hastada bulunan risk faktörlerine bağlı olarak farklılık gösterir. Bu etkenlerin arasında yaş en baş sırada yer almaktadır. Genç yaşlarda oluşabilmesine karşılık, ileri yaşlarda bu risk daha da artar. Bu sebeple ileri yaş gruplarında erken teşhis olması için alınması gereken bazı önlemler, erken yaştakilerden daha farklıdır.

Yirmili yaşlar, her ayın belli dönemlerinde kendi kendine muayene gerçekleştirmelidir. Bu kontrol esnasında meme dokusunda bir fark hissedilir ise hemen bir hekime başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz