Ana Sayfa Sağlık Solunum Problemleri

Solunum Problemleri

406
0

Nefes problemleri genç veya yaşlı, yaş faktörüne bağlı olmaksızın herkesin yaşayabileceği sağlık problemlerindendir. En sık olarak karşılaşılan problemlerden biri nefes darlığıdır. Günlük yaşantımızda bir yokuşu tırmanırken, spor yaparken, koşarken veya merdivenlerden çıkarken normal olarak nefes darlığı yaşayabiliriz, nefes alıp verişimiz hızlanır. Ancak nefes darlığı, bu gibi durumlar olmadan da yaşanabilir. Bazen bir aktivite yapmadan da nefes alırken zorluk yaşayabiliriz.

Bunların dışında psikolojik olarak nefes darlığı yaşanmasından da bahsedilebilir. Nadir de olsa bazı insanlar hiçbir şey yapmadıkları halde nefes darlığı yaşadıklarından şikayet ederler. Nefes alıp vermek güçleşebilir, derin nefes alamayabiliriz, nefes yetersizliği de yaşayabiliriz. Bu gibi durumlar nefes darlığının belirtileridir. Nefes darlığına tıp alanında ”dispne” denir. Nefes darlığına hastalık demek yerine bazı hastalıkların belirtisi diyebiliriz. Özellikle akciğer hastalıklarının ve kalp hastalıklarının belirtisi nefes darlığıdır. İnsanlar günlük yaşamda yaptıkları ağır bir iş veya spor sonucu nefes darlığı yaşadıklarında genellikle bu durumdan hoşlanmazlar ve aktivitelerini ya bırakırlar ya da daha az süreyle yapmaya devam ederler. Ancak bu gibi aktiviteler sonucu değil de normal yaşantılarında yaşadıkları nefes darlığı insanlar açısından daha ürkütücüdür. Nefes darlığı belirtilerini yaşayan insanların korkup kendilerini spordan veya işten uzak tutmadan önce bir doktora görünmeleri en doğrusudur. Doktorlar nefes darlığı için tedaviye başlamadan önce nefes darlığının kişide neden oluştuğunu araştırırlar ve nedenini bulmaya çalışırlar. Bunu yaparken de EKG, muayene ve birçok testten faydalanırlar. Nefes darlığının nedeni bulunduktan sonra tedaviye en kısa zamanda başlanır.

Doktora gittikten ve tedaviye başlandıktan sonra veya öncesinde de nefes darlığı problemi yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken birçok husus vardır. Öncelikle sigara içen kişilerin bu tip şikayetlerinin artmaması ve sağlığında kalıcı bir hasar oluşmaması için kesinlikle sigaradan uzak durmaları gerekir. Çok fazla yağlı ve ağır yemekleri tüketmek de sağlığınız için olumsuz etki yapacak ve nefes darlığı şikayetlerinizi arttıracaktır. Bu yüzden beslenmenize de dikkat etmelisiniz ve daha hafif yiyecekler tüketmelisiniz. Ayrıca ilaçların yanında birçok doğal ürün yardımıyla (keçiboynuzu, limonlu çay vs. ) bitkisel kürler yapabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz