Ana Sayfa Sağlık Siyanür Zehirlenmesi

Siyanür Zehirlenmesi

446
0

Endüstride kullanılan bazı gazlar, meyve çekirdeklerinde bulunan asitler, yanmış olan plastik malzemeler ve fabrika atıkları siyanür maddesi içerir. Zehirli ve renksiz bir gazdır. Öldürücü etkisi de vardır ve dikkat edilmesi gerekir.

Vücut hücrelerinin oksijeni almasını tamamen engeller. Siyanür zehirlenmesi nasıl anlaşılır diye çok sorulmaktadır. Baş dönmesi, gözlerin ve burnun sürekli akması, mide bulantısı ve kusma, baş ağrısı, bulanık görme, halsizlik ve yorgunluk hissi gibi belirtilerle kendisini gösterir ve ani şoklar da yaşatabilir. Nefes alma birden bire kesilebilir. Bilinç kaybı yaşanır. Bu tür durumlarda insanlar hemen dışarı çıkarılmalı, temiz hava alması sağlanmalı ve gerekirse suni solunum yöntemine gidilmelidir. Siyanür zehirlenmesi nasıl anlaşılır diye soran insanlar başka durumlar ile de karıştırarak ihmale sebep vermemelidir. Tedaviye vakit kaybetmeden başlanması çok önemlidir. Geç kalmadan müdahale edilmeli ve zehirlenen kişiye yardım edilmelidir. Antidotun takviyesi, hastanın durumu kötüleştiğinde kesinlikle sağlanmalıdır. Siyanür zehirlenmesinde hastaneye gidilmesi ve doktorlardan yardım alınması çok gereklidir. Kimya endüstrisinde çok dikkat edilmesi de önemlidir. Fabrikalarda atıkların gittiği alanlar insan yaşamından bu nedenle uzak tutulması sağlanmalıdır. Altın ve gümüş üretimlerinde siyanür maddesi de kullanılır. Bu nedenle teknolojiden faydalanılarak hazırlanan cihazlar ile siyanür maddesinin olumsuz etkilerinden kurtulma sağlanır. Bu tür alanlarda tüm önlemler alınarak kullanımı gerçekleştirilir. İhmale asla yer verilmez. Bazı yiyeceklerde de olması insanları tedirgin etse de, vücutta depolanma göstermez. Yani kanserojen bir madde değildir. Sigara dumanında da çok fazla siyanür vardır ve insanlar her zaman maruz kalırlar. Hastaya sodyum nitrit verilmesi ile zehirli olan bu gazın zararı etkisiz hale getirilir. Kanda taşınamayan bu gazın bir an önce vücuttan atılması da sağlanmalıdır. Vücut için toksik olmayan bu madde böbrekler yolu ile de atılabilir. Siyanür zehirlenmesi nasıl anlaşılır konusunda bilinçlenmesi sağlanan bireyler bu konuda daha temkinli olabilir ve önlemlerini buna göre alır.

Zehirlenme, ihmal edilmemesi gereken ciddi bir durumdur. İnsanlar zehirlendiğinden şüphelenen diğer bireylere yardımcı olmalı ve bir an önce hastaneye gidilmesinde bir adım atmalıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz