Ana sayfa Sağlık Katarakt

Katarakt

222
0

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görme işlemini gerçekleştirmeye yarayan göz merceğinin saydamlığını yitirerek matlaşmasıdır. Katarakt sonucu göz merceği şeffaflığını yitirdiği için görme bozuklukları ortaya çıkar.

Katarakt bir göz hastalığıdır ve bu hastalık kişilerin buğulu bir cam arkasından çevreyi izliyormuş gibi görmesine sebep olur. Genel olarak orta yaşın üstündeki kişilerde katarakt hastalığı görülür. Ancak yeni doğmuş bir bebekte, kortizonlu ilaç tedavisi gören kişilerde ve şeker hastalarında da görülmesi mümkün olan bir göz hastalığıdır. Hatta çok ağır bir fiziksel darbe veya vuruş sonucu da katarakt hastalığına yol açılması mümkündür. Kataraktın bilinen bir sebebi yoktur, ancak beslenme ve ultraviyole ışınları katarakt için risk taşıyan faktörlerdir. Katarakt yavaş yavaş ilerler ve bir kişide katarakt ilerlememiş ise belirtileri hissedilmeyebilir. Işığa karşı olan göz hassasiyetinin artması ve ışığın gözü kamaştırması, görme duyusunun yavaş yavaş zayıflaması ve görmede azalmalar, bir metni okurken zorluk çekme, renklerin solgun görülmesi ve sararmaya başlaması, gözlük kullanan kişilerde sık sık gözlük numaralarındaki değişmeler ve çift olarak görmeler kataraktın en sık rastlanan belirtileridir. Bebeklerde şaşılık durumu ve göz bebeğinde beyazlığın oluşması katarakt hastalığının bir diğer belirtisidir. Bu tip şikayetlere sahip olan kişiler hemen biz göz doktoruna görünmelidir. Katarakt belirli bir ilerlemeden sonra artık müdahale ve tedavi gerektirir. Çünkü kişi belirtilerini daha fazla hisseder ve şikayetleri artar. Katarakt ilaç tedavisiyle giderilebilen bir hastalık olmadığı için cerrahi müdahale gerektirir. Bu yüzden kataraktın tek bir tedavi yöntemi vardır o da ameliyattır. Katarakt ameliyatları genel olarak başarıyla sonuçlanır, kişinin şikayetleri azalır ve görme işlevini daha başarılı ve düzgün bir şekilde yerine getirir. Katarakt ameliyatı sonrasında, ameliyatta kullanılan teknolojiye de bağlı olarak, kişilerin yakın veya uzak gözlüklerini kullanmayı bırakmaları da mümkündür. İnsanlar ameliyattan sonra hayatlarına gözlüksüz olarak devam edebilirler.

Katarakt ameliyatından sonra kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Genelde ameliyat olan kişi 36 saat içerisinde doktoru tarafından kontrol amaçlı olarak çağırılır. Doktorun vereceği damla kullanımına özen gösterilmesi gerekir. Ameliyattan önce ve sonra el ve yüz temizliğine de dikkat edilmelidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here