Ana Sayfa Sağlık Sarıhumma Hastalığı

Sarıhumma Hastalığı

427
0

Sivri sineklerin ısırması ile virüsün bulaşması sonucunda kanamalı şekilde ortaya çıkan bu hastalığa sarıhumma adı verilir. Aedes ya da Haemagogus adlı sivrisinekler yolu ile bulaşır. Ormanlık alanlarda çok fazla bulunurlar ve hem insanlara hem de maymunlara etki ederler. Ormanlık alanlardaki maymunların büyük bir çoğunluğu bu virüsü taşır.

Sarıhumma hastalığı ve belirtilerinin bilinmesi önemlidir. Ani şekilde ateşlenmeler, mide bulantısı ve baş dönmesi, titremeler ve uyuşukluk hissi, halsizlik ve yorgunluk ile şiddetli baş ağrıları en net belirtileri arasında geçmektedir. Hasta olan insanların büyük bir kısmı ilk döneminden sonra iyileşme gösterirler ancak küçük bir kısmında hastalık yeniden kendisini gösterir ve hayati sonuçlara neden olur. Kan testleri ile tanısı konulabilir. Detaylı bir tetkik yapılması her zaman zorunludur. Bu şekilde hastalığın ne derecede olduğu da anlaşılacaktır. Hastaların devamlı takipte olabilmesi ve bir an önce bu virüsten kurtulması adına hastanede gözetim altında tutulması da şarttır. Sarıhumma hastalığı ciddiye alınması gereken ve ihmale gelmeyecek bir durumdur. Afrika bölgelerinde bu virüs daha da tehlikelidir. Bu nedenle seyahat eden insanlar daha büyük bir risk altındadır. Gereken aşıların olunması ve dezenfekte edici takviyelerin uygulanması gereklidir. Bu seyahatlerde uzun kıyafetler giyilmelidir. Vücudu dış etkenlerden korumakta fayda vardır. Özellikle her ısırma tehlikesinde kontrol edilmesi de çok önemlidir. Sarıhumma hastalığı nedeni ile bu ülkelerde çok kayıplar meydana gelir. Bu seyahatler dönüşünde halsizlik ya da diğer belirtiler meydana gelmişse hemen doktora gidilmesi önerilir. Her türlü sivrisinek ısırığında dikkat edilmesi ve kontrole gidilmesi herkes açısından iyi olacaktır. Genel olarak gündüz vakti ısırma durumları görülse de, gece de sivrisinek tehlikesi kendisini gösterebilir. Böcek kovucu kullanılarak da daha büyük çapta korunma her yerde sağlanabilir. Çocuklar için de gereken önlemi yetişkinler sağlamalıdır. Bazı ısırmalar daha sonra fark edilebilir ve geç kalınmaması da şarttır.

Sarıhumma hastalığı için ülkeler de çeşitli destekler ve tetkikler sağlamaktadır. Hastanelerden de bu konuda bilgi alınması ve muayene anlamında doktorlara gidilmesi herkes açısından iyi olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz