Ana Sayfa Sağlık Kurşun Zehirlenmesi

Kurşun Zehirlenmesi

426
0

Aşırı derecede kurşuna maruz kalma nedeni ile ortaya çıkan kurşun zehirlenmesi, özellikle çocuklarda önlem alınmaması sonucunda kalıcı hasarlara neden olabilen ciddi bir durumdur. Kurşun bir metal grubu olarak, yumuşak ve aşınmaya karşı da dayanıksız bir maddedir.

1978 yılından önce ev boyaları, benzin, su boruları, lehimli teneke konserve kutularında ve meyve bahçelerinde böceksavarlarda kullanılan önemli bir bileşendi. Bu kullanım yollarının çoğu yasaklanmış olmasına rağmen yine de 100’den fazla sayıda endüstri dalında ve çeşitli hobilerde kullanılmaktadır. Nefes alınması ya da ağız yolu ile direk olarak kurşun vücuda nüfuz eder. Kan dolaşımı aracılığı ile akciğer, kalp ve diğer organlara da yayılma gösterir. Kurşun zehirlenmesi hızlı bir etki gösterebilir. Kurşun yetişkinlerde ve çocuklarda kemik kısmındaki depolanma oranları olarak farklılık gösterir. Yetişkinlerde yüzde 70 civarında olurken, çocuklarda yüzde 90 oranı görülebilir. Emzirme esnasında anneden bebeğe de geçimi meydana gelebilir. Vücudun her bölgesinde etkisini hissettirebilirken, en fazla böbrek ve sinir sisteminde etki gösterir. Öğrenme ve gelişim bozukluklarına sebep olur. Bu nedenle çocuklar için etkisi daha büyüktür. Kurşun zehirlenmesi, genel olarak mide bulantısı, kusma, bulanık görme, baş ağrısı ve baş dönmesi olarak sonuç verir. Bazı hastalarda hayati sonuçları da beraberinde getirme olasılığı vardır. Böbrek işlevlerinde ciddi bozukluklara neden olur. Kurşun etkisi kişinin yaşına, sağlık durumuna, ne kadar kurşundan etkilendiğine ve zehirlenme süresine bağlı olarak farklılık gösterir. 1978 senesine kadar kurşun bazlı boyalar çok fazla kullanılıyordu. Bu seneden sonra yasaklanması sağlandı ancak o zamanlarda yapılan evlerde kurşun miktarı oldukça fazladır ve bu risk de yüksektir. El ve parmak emme sebebi ile bebeklerde de kurşun zehirlenmesi riski oldukça yüksektir. Yemek ve içme suyu etkisi ile bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. İnşaat, çelik, dökmecilik, fabrika işleri, onarım işleri, fabrikalar ve sanayi kuruluşları, kurşun enzimli işler gibi birçok sektörde bu zehirlenme riski yüksektir ve çalışanların dikkat etmesi gerekir.

Kurşundan dolayı zehirlenmelerin önüne geçilebilmesi için gerekenlerin yapılması şarttır. Zehirlenme meydana geldiğinde geç kalınmadan uzman birine gidilmesi gerekir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz