Ana sayfa Sağlık Septik Şok

Septik Şok

233
0

Septik Şok

Septik şok kan zehirlenmesine verilen isimdir. Vücudun kontrolünü kaybederek hızla harap olması kan basıncının hızla düşmesiyle ortaya çıkan septik şok bütün bir vücudun işleyişini bozar ve insan yaşamını tehdit eder. Ayrıca eklem sorunları, kalp romatizması, damar hastalıkları, yüksek ateşe bağlı havaleli durumlar, kalp kapakçığı sorunları ve iç organların iflası gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getirir.

Septik şok oluşumu genellikle bakteri, alerji, yada büyük çaplı protezlerden dolayı oluşan iltihaplı vakalar  neticesinde meydana gelir. Bazende çok nadir durumlarda bakteriyel enfeksiyonlar neden olabilir. Özellikle mantar enfeksiyonlarının asıl nedenidir. Sepsis ve ardından gelen septik şok genellikle akciğer enfeksiyonu ve idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle tetiklenebilir. Septik şok hastalığının ana nedenleri :

Yeni doğan dönemi ya da 50 yaş üzeri olmak

Protein eksikliği

Mevcut kanser hastalığı

Kanser ilaçları ve kortizon kullanımı

Kronik böbrek yetmezlikleri,

diyabet ve ya siroz benzeri hastalıklar

Vücutta yer alan protez dokular

Kadınlarda lohusa dönemi ya da düşük yapılması

Aşırı alkol tüketimi

Genetik sebepler

Septik şok hastalığında riskin yüksek olduğu durumlar enfeksiyonlara karşı koyma yeteneğinindüşmesi sepsis ve sonrasında septik şok yaşaması olasıdır.Ayrıca yeni doğan bebekler, hamileler, şeker hastaları, siroz hastaları, AIDS gibi bağışıklık bozuklukları, aşırı alerjik tepkiler verenler, hastanede yatan hastalar, organ nakli almış(böbrek, kol, kalp, ciğer ) hastalarda  septik şok yaşama riski en yüksek olan gruptur.

Septik şok çok hızlı seyreden ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül olan bir hastalıktır. Bazı yönleriyle kanzere benzer , bir noktada oluşur ve tüm vücuda hızla yayılım gösterir.  Septik şok ünlü oyuncu Nejat İşler’in bu rahatsızlığı yaşaması ile gündeme gelmiş bir hastalıktır. Normalde halk arasında yaygın bilinen bir hastalık değildir.

Septik şok hastalığı tedavisinde öncelikle şokun başlama nedeni teşhis edilmelidir. Bu bölgeye uygulanacak olan tedavi aynı zamanda şok içinde faydalı niteliktedir. Hastalığın ilerlemiş evrelerinde kan değişimi, kan süzülmesi ve detoksin uygulanması gerekebilir. Özellikle antibiyotik kullanımı sepsis için en önemli tedavi yollarından birisidir. Gerektiği durumlarda kişinin yapay protezleri çıkarılır bu protezlerin sepsisi tekrarlaması önlenmiş olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here