Ana Sayfa Sağlık Albinizm

Albinizm

450
0

Albinizm

Albinizm veya albino genetik etkili bir metabolizma hastalığıdır. Hayvanlarda ve insanlarda deride bulunan ve deriye renk veren melanin pigmentinin genetik olarak yokluğundan veya azlığından meydana gelir.  Göz, deri, saçlar ve bedenin diğer bölümlerinde etkisini gösterebilir. Albinizmde genellikle saçlar kar beyazdır, gözün irisi pembedir ve tam ortadaki papilla kırmızıdır. Astigmatizma ve ışıktan korkma ,şaşılık ,fotofobi (ışık hassasiyeti)nistagmus (istemsiz hızlı göz hareketleri),bozulmuş görme veya körlük, astigmatizma çok sık karşılaşılır. Bunun yanı sıra zeka ve fiziki bakımdan gerilik bu hastalıkta görülme olasılığı yüksek oluşumlardır.

Albinizm cilt kanserine doğrudan etkisi bulunmamasına karşın  derinin koruyucu tabakasında renk olmamasından dolayı, güneş ışınlarının zararlı ve kanser yapıcı ışınlarının derinin alt tabakalarına rahatça ulaşması söz konusudur.Bu sebepten albinoların deri kanseri olma olasılıkları diğer kişilere göre oldukça yüksektir. Sürekli kullanılan güneş kremi ve şapka kullanımı ile bu risk faktörü en aza indirgenebilir.

İki tür albnizm vardır. Biri kısmı çok daha az zararlıdır ve deride beyaz noktalar ya da kollarda beyaz perçemler halinde görülen ve bedenin yalnızca bazı alanlarında melanin pigment bulunmaması durumunda “vitiligo” diye adlandırılan türüdür. İkincisi tam albiniz vücudun tamamında  deri altında melanin pigmentinin bulunmaması durumudur. Hayvanlarda daha sık karşılaşılır.

Albinizm hastalığı için tam bir tedavi yoktur. Albinizm tedavisi vücudu korumaya yönelik olarak belirtileri azaltmak ve güneş hasarını önlemek için uygulanır. Albinizm tedavisi için gerekli önlemler :

Gözleri korumak için UV ışınlarına karşı güneş gözlükleri

Cildi UV ışınlarından korumak için koruyucu giysiler ve güneş kremi

Görme sorunlarını düzeltmek için reçeteli gözlükleri

Anormal göz hareketlerini düzenlemek için göz kasları cerrahisi gibi…

Genellikle albinizm kişilerin yaşam sürelerini etkilemez ancak güneşteki UV ışınları bazı albinizmli kişilerde cilt kanseri ve görme kaybına neden olabilir. Ayrıca tam albinizm dışındaki, kısmi tyrosinazenzimi aktivitesi olan albinizm tipi için ilaç tedavisi test aşamasındadır ve 18 yaş üstü yetişikinlerde test edilmeye başlanmıştır. Sonuçların birkaç sene içinde bilimsel olarak yayımlanması beklenmektedir. Tam albinizm için herhangi bir tedavi imkanı henüz bulunmamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz