Ana Sayfa Sağlık Şeftalinin faydaları

Şeftalinin faydaları

356
0

Şeftalinin faydaları

Özellikle yaz aylarında oldukça sık meyve tüketen bir toplumuz. Eminiz ki sıcak bir yaz günü önüne soyulmuş bir şekilde gelen soğuk bir şeftaliye kimse hayır diyemez. Bildiğiniz üzere meyvenin en iyi zamanları Haziran ayından Ağustos ayının sonuna kadar olan zaman dilimidir. Şeftali ise Çin kökenli bir meyvedir ve dünya üzerinde İtalya ülkesi ile beraber en büyük şeftali üreticilerinden birisi de, Çin ülkesidir. Şeftali meyvesinin Çin ülkesinde ölümsüzlüğün ve arkadaşlığın sembolü olduğu söylenir. Şeftali yetiştiriciliği adına Türkiye’de uygun iklim koşullarına sahip sayılı üreticiler arasında yer almaktadır. Bursa ilimiz başta olmak üzere özellikle Marmara Bölgesi’nde oldukça çok yetiştirilmektedir.

Şeftali sadece taze meyve olarak değil, meyve suyu ve tatlılarda da ana malzemelerden biri olarak oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kalorisi düşük ve yağ içermediği gibi birçok besleyici madde ile dolu bir meyvedir şeftali. Özellikle yaz diyetine başlamış olanlar tatlı krizlerinin geldiği anlarda şeftaliyi yiyerek bu tatlı krizlerinin önlerine geçebilirler. Üstelik sabah kahvaltısında yoğurt ve müsli ile birlikte yendiğinde sofranızı da zenginleştirebilir. Besleyici özelliğini söylemiyoruz bile.

Şeftali meyvesi tam olarak 10 tane farklı vitamini içerisinde barındırır. A vitamini gözleriniz için maksimum sağlığı size verir. C vitamini gibi vücuttaki toksinleri atan bir vitamine de yüksek oranda sahiptir. Bu iki vitamine nazaran daha az bulunan E ve K vitaminleri de şeftalinin içinde yer alır.

E vitamini özellikle cilt için sağladığı katkılarla ön plana çıkarken K vitamini de hem kemikler hem de kan pıhtılaşması için oldukça önem taşıyan bir vitamindir. Yani anlayacağınız şeftali tam bir vitamin deposu.

Büyük boydaki bir şeftali yaklaşık olarak 333 mg potasyum içermektedir. Potasyum minerali böbrek taşı oluşumunu engeller ve kemik sağlığı üzerinde oldukça iyi bir etki bırakır. Oldukça önemli bir mineraldir. Uzmanlar yetişkin bireylerin günde 4700 mg potasyum almasını önermektedirler. Bu sebeple şeftali içerdiği potasyum minerali ile uzmanların gözdesi olmuş durumdadır.

Ayrıca şeftali magnezyum, bakır, çinko, demir, fosfor ve kalsiyum gibi diğer minerallere de sahiptir. Bu mineraller ise kan hücrelerinizi, kemiklerinizi ve sinir sisteminizi destekler, üzerinde inanılmaz etkiler bırakır.

Şeftali meyvesinin hem etli olan kısmı hem de kabuğu çeşitli antioksidanları içerir. Antioksidanlar vücudumuzu toksinlerden ve zararlı maddelerden arındırmak için oldukça büyük bir önem taşır. Ayrıca antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatma ve hastalıklara karşı koruyucu olma yönleriyle de dikkat çekmektedirler.

Şeftalinin içerdiği en önemli aktioksidanlardan birisi de klorojenik asit adında bir maddedir. Bu antioksidan vücudunuzdaki hücrelere zarar veren radikalleri temizler ve sağlığınızı daha da arttırır. Antioksidanlar hakkında küçük bir bilgi daha vermek gerekirse bu maddeler hastalıklarla, kanserle ve vücudunuzdaki iltihaplarla savaşmak için en güçlü yardımcılarınızdan birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Şeftali özellikle kilo vermek isteyen kişilerin rahatlıkla yiyebileceği bir atıştırmalık olarak ön plana çıkmaktadır. Size gayet iyi bir tokluk hissi verir ve fazla yeme durumunuzu engeller. Üstelik yüksek kaloriye de sahip değildir. Bir şeftalinin kalorisi büyüklüğüne göre 35 ve 50 kalori arasında seyreder.

Şeftali içerdiği çeşitli antioksidanlar yönünden zengin olduğu için obezite hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan diyabet ve kalp hastalıklarınızla savaşmada en büyük yardımcınız olabilir.

Şeftali cildiniz için inanılmaz derecede faydalı bir gıdadır. İçerdiği A ve C vitaminleri ile cildiniz için adeta doğal nemlendiricidir. Ayrıca bu vitaminler cildinizin kendini yenileme sürecine soktuğu zaman da önemli etkilerde bulunabilir.

Saç deriniz üzerinde gayet olumlu etkileri bulunmaktadır. Şeftali saç dökülmesini azaltma konusunda gayet iyi bir destekçidir. Elbette tahmin edeceğiniz üzere şeftali tek başına saç dökülmesi için bir çözüm değildir fakat saçlarınızın daha sağlıklı olması için en olumlu etkiyi verebilecek gıdaların başında gelir.

Orta derecede idrar söktürücüdür şeftali meyvesi. Mesane ve böbreklerinizin temizlenmesine de yardımcı olur. Mide bozukluğu durumlarında bir adet şeftali midenizi yatıştırabilir, sakinleştirebilir. Hazımsızlık için oldukça sık önerilen ve hazmı oldukça kolaylaştıran meyvelerin en başında gelmektedir.

Şeftali içerdiği A ve C gibi değerli vitaminleri sayesinde göze oldukça iyi gelir. Ayrıca bunlar gayet iyi antioksidanlardır. Bu nedenle şeftalinin katarakt konusunda oldukça iyi bir koruyucu olduğu bilinir.

Demir eksikliğinden kaynaklanan kabızlık sorununu yaşayan bireyler için şeftali başlıca şifa kaynağıdır. İçerdiği vitaminler ile dışarıdan alınan demirin daha iyi emilmesini sağlar ve vücudunuzun bu demirden en iyi şekilde yararlanmasını sağlar. Ayrıca şeftali içerdiği magnezyum sayesinde stres ve kaygı gibi duygularla başa çıkmayı kolaylaştıran bir meyvedir.

Eğer siz de bu şifa kaynağı olan meyveyi denemek istiyorsanız, hemen harekete geçmelisiniz. Vücudunuzdan siz sorumlusunuz ve şeftali ile ona en iyi şekilde bakabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz