Ana sayfa Sağlık Diyet Yapmamıza Rağmen Neden Kilo Veremiyoruz?

Diyet Yapmamıza Rağmen Neden Kilo Veremiyoruz?

262
0

Diyet Yapmamıza Rağmen Neden Kilo Veremiyoruz?

Kilo vermek Türk halkının büyük bir sorunu haline gelmiştir. Diyetisyenlerde uzayan kuyruklar, az ve yağsız yenen gıdalara rağmen ideal kilonuza ulaşamıyorsanız bunun sebebini araştırmak gerekir.

Yapılan araştırmalara, deneylere göre kilo vermeyi engelleyen birçok etkenin olduğu ortaya çıktı. Peki nedir bu kilo vermeyi engelleyen etkenler: Yapılan diyetlerle ideal kilonuza ulaşmayı engelleyen en önemli neden hareketsiz yaşamdır bizi hareketsiz yaşama tetikleyen sebep de kuşkusuz teknolojidir. Tek tıkla her şey elimizin altında olmuştur. Örneğin ; online alışveriş yaşamımızda o kadar yer edindi ki artık çoğu insan gidip, görüp, deneyip almak yerine bedenini seçip kredi kartı numarasını yazıp üç gün sonra eline geçiyor yada eskiden arkadaşlarınızla görüşmek için 10-15 dakika yürürken şimdi mailleşerek görüşmüş kadar olabiliyorsunuz. Yani hareketsiz yaşam kilo vermeyi engelleyen etkenlerden biri oluyor.

Uyku düzensizliği, tiroid sorunu, doğum kontrol ilaçları ,öğün atlamak , stres, meyve suları( früktoz seviyesi yüksek olan meyve suları iştahınızı açar bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu yada meyve yemek daha yararlı olacaktır) , hormonlu sebze ve meyveler ( hormonlu besinler tıpkı bunları şişirdiği gibi sizi de şişirecektir ) ,hızlı yemek yemek de diğer kilo vermeyi engelleyen etkenlerdir.

Depresyon ve Kilo Problemi İlişkisi

Psikolojik problemler bazı insanlarda yeme isteğini attırırken bazı insanlarda ise iştah kapalılığına yol açabiliyor yani kişinin ruh sağlığı ister istemez dış görünüşüne de yansıyabiliyor. Bazı insanlar mutsuz ve yalnız olduğunda sıkıntıdan dolayı buzdolabının kapağını hiç kapatmak istemezler. İnsanlardan kendini soyutlayan birey kendini mutluluk verici yiyeceklere adıyor. Mutsuzluk çikolata yemeye ve hamur işine yöneltebiliyor buda bireyin zamanla kilosunda artışa sebep oluyor. Aynada kendine baktığında daha da depresyona giriyor çünkü birey stresten ve depresyondan dolayı kendini yemek yemeye adadığı için kilo alması da gayet beklenen bir durum oluyor. Bu durumdan sonra yapılacak olan diyet ve spor yapmak kadar psikolojik destek almak da oldukça önemlidir.

Duygusal sıkıntılardan dolayı sürekli yenen yiyecekler problemi çözmez hatta probleme problem eklemekten başka sonuca götürmez. Hangi sorun sağlığımızdan , kendimizden daha önemli olabilir ki. İnsan önce kendine değer vermeli sonra her şey bir bir yoluna girmeye başlayacaktır. Kilo probleminin altında yatan bir psikolojik sorun olduğunda sadece diyet programları yeterli olmaz aynı zamanda bir psikolojik yardımla beraber yürütüldüğünde sağlıklı bir kilo vermeye ve depresyondan kurtulmaya yardımcı olur ve başarılı bir sonuca götürür.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here