Ana Sayfa Sağlık Salatalığın faydaları

Salatalığın faydaları

399
0

Salatalığın faydaları

Salatalık milletçe sevdiğimiz bir meyvedir. Nerdeyse her insan salatalığın kilo aldırmadığını, mideyi yakmadığını ve hazımsızlığa sebep olmadığını bilir. Açlığı bastırmak ve susuzluğu gidermek için bile kullanırız salatalığı. Birçok kişinin evde dolabından hiç eksik olmayan bir gıdadır. Üstelik ferahtır ve sırf su denilerek yararlı bir gıda olmadığı söylenir. Fakat gerçekler hiç de öyle değildir. Salatalık oldukça iyi besin değerlerine sahiptir.

Salatalık hakkında biraz bilgi vermek gerekirse kabakgiller ailesinden olan bir meyve olduğunu söyleyebiliriz. Gündelik hayatta tuz eklediğimiz yiyecekleri sebze olarak sayarız fakat bitki bilimine göre çekirdekli olması ve bitkiye has bazı özellikleri içermesi nedeniyle salatalığın asıl grubu meyve grubudur. Dışarıda satılırken argo bir tabirle hıyar olarak adlandırılır. Peki salatalığın faydaları nelerdir?

Tam bir B vitamini deposudur. Salatalık B vitamini bakımından oldukça iyi bir şifa kaynağıdır. Halsizlik, sinirli olma hali, kansızlık, ağız yaraları, dikkat dağınıklığı ve unutkanlık gibi problemlerin asıl nedeni B vitamini eksikliğidir. Bu tip sorunları olan bireylerin ise en etkili yardımcısı şüphesiz B vitamini yönünden oldukça zengin olan salatalık olacaktır.

Salatalık doğal sıvı takviyesi yapan bir meyvedir. Bir tane salatalığın %96’sı sudan oluşmaktadır. Biz insanların vücutlarımızın yarısından fazlasının su olduğunu biliyoruz. Bu nedenle günlük su tüketimi vücudumuz için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu noktada salatalık gayet iyi bir rol oynamaktadır.

Ayrıca sıvı konusunda ufak bir bilgi verelim. Vücudunuzu susuz bırakmak sizde halsizlik, hazımsızlık gibi problemlere yol açar. Bu sebeple suyu vücudunuzdan eksik etmemek büyük önem taşımaktadır. Salatalığı su yönünden kullanmak ve sofranızda eksik etmemekte bu tür problemleri yaşamanızı engeller.

K vitamini yönünden oldukça zengin bir meyvedir salatalık. K vitamini vücuttaki kemiklerin sağlığıyla beraber kanın pıhtılaşması için de oldukça önemli bir vitamin rolündedir. Vücutta D vitamini ile beraber çalışan K vitamini kemik yoğunluğunuzu arttır ve yaşlılık zamanında kırık olaylarının azalmasında gayet etkili bir rol oynar. Ayrıca bu iki vitaminin işbirliği sayesinde vücudunuzdaki kalsiyum dengesi de iyi bir şekilde etkilenir.

Salatalık C vitamini ve beta-karoten gibi adı sık duyulan antioksidanlarla beraber kuersetin, luteolin ve apigenin gibi belki de birçok insanın adını ilk defa duyduğu fakat vücudumuz için oldukça önemli olan aktioksidanları da içermektedir. Bu duruma örnek vermek gerekirse kuersetin adlı madde alerjiye karşı oldukça güçlüyken kaempferol adlı madde kalp hastalıklarında ve kansere karşı iyi bir koruyucu olarak ön plana çıkar.

Salatalığın içinde bulunan vitaminler ve antioksidanlar, salatalığı cildinize uyguladığınızda etkilerini gösterirler. Cildinizde bulunan şişlikleri indirir, iltihap ve tahriş varsa onları giderir. Ayrıca salatalık özellikle bayanlarda göz altı şişlikleri için kullanılır. Ayrıca güneş yanıklarını tedavi etmede de oldukça iyi bir yeri vardır. Bu nedenle salatalığı birçok losyon ve krem tarzı cilt bakım ürünlerinde görebilirsiniz.

Sindirim düzenlemesinde de oldukça etkilidir. Sağlıklı bir sindirim için ihtiyacınız olan iki özellikte salatalıkla bulunmaktadır. Bunlar su ve liftir. Özellikle reflü gibi bir sorununuz varsa bolca su içmenin reflü hastalığının belirtilerini yatıştırdığını biliyorsunuzdur. Yoğun su içerdiği için de salatalık mideniz için benzer yatıştırıcı özelliğini gösterir ve reflünüz ile savaşır.

Ayrıca salatalıkla beyin sağlığı üzerinde oldukça önemli bir etkisi bulunan fisetin adlı madde de bulunur. Bu maddenin hafızayı güçlendirdiği ve sinir hücrelerini yaşlanmanın kötü etkilerinden koruduğu belirlenmiştir. Alzheimer hastalığı ile ilgili yapılan çalışmalarda fisetin maddesinin hafıza ile ilgili olumlu etkileri saptanmıştır. Bu konuda da salatalık en büyük destekçidir.

İşte bir salatalık tüm bunları yapabilir. Oldukça iyi bir şifa kaynağıdır ve vücudunuz için birçok güzel şeyi içinde barındırır. Eğer sizde vücudunuza iyi bakmak istiyorsanız salatalığı sofranızda barındırmakla bu işe başlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz