Ana Sayfa Sağlık SAĞLIKLI YAŞAMAMIN SIRLARI

SAĞLIKLI YAŞAMAMIN SIRLARI

388
0

SAĞLIKLI YAŞAMAMIN SIRLARI

Yaşamın içinden geçerken birçok faktör insanoğlunu etkiler.Duygusal gelgitlerimiz,yaşam koşullarımız,hatta yaşadığımız bölgeye özgü iklim şartları,bitki örtüsü ,hayvanlar gibi sıralayabileceğimiz bir çok faktör sağlıklı yaşamanın sırlarını içinde barındıran önemli faktörlerdendir.Çünkü vücudumuz bu doğal koşullara uyum sağlamayla gelişir ve ona uygun beslenme alışkanlıkları oluşturur ve ona göre hareket eder.

            Sağlıklı yaşam için vazgeçemeyeceğimiz yegane şey düzenli beslenmektir.Beslenmenin önemi çok büyüktür.Günde 3 öğün beslenmek, vücudu zinde tutar aynı zamanda ara öğünler de  atlatılmadığı takdirde son derece sağlıklı bir vücut yapısına sahip olunur.Vücudumuzun alışık olduğu beslenme şekilleri kişiye ve yöreye göre de değişir.Mesela Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan kişileri düşünürsek tiroit hastalığı yaygındır.Çünkü beslenme şekillerinde,ot türleri yaygın olarak kullanılmaktadır.Bitki örtüsünün zenginliği onlara bu yönde bir beslenme şekli oluşturmuştur.Dolayısıyla iyot alamamaları onları bu hastalığa istemeden de olsa yönlendirmiştir.Uzmanların iyotlu tuz tüketmek onlar için ”En faydalı olan çözümdür.”demeleri bundandır. Karadeniz Bölgesi deyince balığın onlar üzerindeki  faydalarını da atlamamak gerekir, pratik zekaları o yöreye özgün bir durumdur.

Uzun ve sağlıklı yaşamanın bir diğer sırrı ise uygun yaşam koşullarının sağlanmış olmasıdır. Büyük şehirlerde oluşan düzensiz insan yığılmaları,genelde  uygun yaşam koşullarının sağlanamamasıyla birleşip ; düzenli beslenmenin önüne geçmiştir. Kimimiz bu yoğun tempoda  günde sadece 1 öğün yiyebiliyoruz.Oysaki beslenmek vücudun  enerjisidir .Enerji olmazsa vücut kendini taşıyamaz hale gelir ve iflas eder. Ne olursa olsun beslenmek ve spor yapmak vücudumuz için çok faydalıdır.Aynı zamanda doğa yürüyüşleri ,stresten uzak bir yaşam,ruhumuzu da dinlendirecek faaliyetler yapmak sağlıklı yaşamın sırları arasında önemli faktörlerdir.

Vücut sağlıklıysa doğal gıdalarla beslenmişse enerjisi iyidir ve sizi taşıyabilecek bir bedendir.Ama  ruhunda sağlıklı olması gerekir.Beden ve ruh sağlığı için doğal yaşam önemlidir,bedenin ve ruhun aynı gemide olduğunu utmamak gerekir.Bedenen bir sağlık sorunumuz varsa ruhumuz  da çöker bu hastalığın iyileşme sürecini uzatır.en büyük sırrımız beden eşittir ruh sağlığımızın dengede olmasıdır.Bu sebeple beslenmek ,kendimizi beslemek çok da hafife alınacak  bir şey değildir.

Yemeyi seviyorsak olabildiğine doğal beslenmeye gayret göstermeliyiz. Günümüz şartlarında ne kadar zor olsa da stresten uzak yaşamak sağlıklı yaşamak için vazgeçilmez bir faktördür.Sağlıklı,mutu ve de huzurlu yaşamak istiyorsak yapacağımız basit ; kendimizi ve çevremizi sevelim ve beslenmemizi doğru yapalım yeter.Gerisi zaten sağlıkla gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz