Ana Sayfa Sağlık Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

391
0

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Saç dökülmesi kadın erkek bir çok kişinin en büyük sorunları arasında yer almakta. Mevsimsel , genetik , hormonal, metobolik veya stres gibi bir çok faktöre bağlı olarak saç dökülmeleri meydana gelebilir. Saç dökülmeleri %100 engellenemez. Günlük 70-100 tel arası saç dökülmesi normaldir.

Saç dökülmeleri genel olarak 20li yaşlarda başlar. Erkeklerde bu yaşlarda salgılanan hormonların yoğunluğundan dolayı 30 yaşına kadar devam edebilir. Kesin bir neden tespit edilememiştir.Bu yaşlarda dökülmeye başlayan saçlar için uygun tedavi uygulandığı takdirde çözüm vardır ve kurtarılma olasılığı %94 dür.

Saç dökülme problemi olanların ilk yapmaları gereken saçın neden döküldüğü tespit etmektir. Bunun için öncelikle cildiye uzmanına başvurmakta fayda vardır. Yapılacak testler sonucu saç dökülmesinin nasıl önlenebileceği hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak günlük hayatta dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Saçların tamamı olmasa da büyük bir kısmını kurtarmanız mümkün.

Saç dökülmesini önlemek için :

Saç ve saç derisine zarar veren ürün kullanımından kaçınılmalıdır.

Beslenme saç dökülmesi probleminde oldukça önemlidir. Bu sebepten protein ağırlıklı besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. (B grubu vitamin takviyesi yapılabilir.)

Karbonhidrat ağırlıklı beslenme tercih edilmemelidir.

Demir ve çinko eksikliği varsa bu eksiklik giderilmelidir.

Stres faktörü saç dökülmesinde çok etkilidir. Dolayısıyla stresten uzak durulmalıdır.

Sigara ve alkol kullanımı asgari seviyeye düşürülmelidir.

Saçları sık yıkamak doğru değildir. Çünkü saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır. Hergün saç yıkama alışkanlığından vazgeçilmelidir.

Jöle ve dondurucu sprey kullanılmamalıdır.Bu tarz ürünler saçın nefes almasını önleyerek saç kaybına neden olur. Kullanıldığı takdirde ise aynı gün saç yıkanmalıdır.

Yüksek miktarda A vitamini saç dökümünü tetiklemektedir.

Kan akışını sağlamak amacıyla saçlar günde 2 defa damar yönünde taranmalı veya masaj yapılmalıdır. Kılcal damarların canlanması saç köklerini besler.

Bunların dışında bitkisel içerikli şampuanlar kullanılmalı , mümkünse saç şekillendiriciler kullanılmalı , bayanlar saçları sert toplamamalı  ve bakım ürünleri kullanılmalıdır. Ancak doğal yöntemler daha etkili olacağı için bitkisel içerikli yağlarla saç diplerine masaj yapmak daha doğrudur. Ayrıca saçlar çok soğuk veya çok sıcak suyla temizlenmemelidir. Ilık su saça parlaklık verir ve kan dolaşımını hızlandırır. Tercih ılık sudan yana kullanılmalıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz