Ana Sayfa Sağlık 06.12.2015 Saç Boyasının Zararları

06.12.2015 Saç Boyasının Zararları

393
0

Saç Boyasının Zararları

Saçların sürekli olarak yanlış uygulamalar sonucu boyanması ve kişinin devamlı olarak saç rengini değiştirmek istemesi saçların zamanla yıpranmasına, zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. Saç boyaları farklı şekillerde üretildikleri için saçlara verdikleri zararlarda farklılık göstermektedir. Saç boyalarında kullanılan geçici, kalıcı ve yarı kalıcı boyalar bu etkilerde önem taşır.

Kalıcı saç boyları saçlardan uzun bir zaman çıkmadığı için saç renginde değişiklik yapılabilir. Boyanın saça zarar verme etkisi saç boyasının içerdiği kimyasal maddeden dolayı oldukça yüksektir. Saç boyasının içinde bulunan sülfür oksidasyon saçlara yapıştığı için saçların yıpranmasına neden olur. Geçici ve yarı kalıcı olan saç boyalarının saçlarda kalma süreleri saçları 10 – 20 defa yıkamaya kadar sürer. Bu boyalar zamanla saçlardan akıp gider. Bu tür boyalar kalıcı boyalar gibi saçlarda uzun süreli kalmadıkları için saçları fazla zarar vermezler. Saçlarını oldukça sık boyayan kişilerde saç dökülmeleri de çok sıktır. Bunun nedeni ise saç boyalarının saçları kurutması ve saç tellerinin sertleşmelerine neden olmasıdır. Yaş ilerledikçe boyamanın zararlarını çok daha net bir şekilde görebilirsiniz. Yaşın ilerlemesi ile birlikte saç derisindeki sebum maddesi azaldığından saçlar daha çabuk kuruyacaktır ve dökülme daha hızlı olacaktır.

Saçlara daha az zararı dokunan boyalar olan akan boyları saçlarınıza uygulamanız saçlarınız için daha iyi olacaktır. Saçlarınızı 6 ayda bir boyarsanız saçlar daha az zarar görecektir. Saçlarınızın çabuk yıpranmalarına karşı onlara haftada 2 defa doğal saç bakım maskeleri uygulayınız. Bu doğal yöntemlerin dışında doktorunuzun size tavsiye edeceği vitaminleri de saç sağlığınız için kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz