Ana sayfa Sağlık Romatizma Önerileri

Romatizma Önerileri

375
0

 Romatizma Önerileri

Romatizma kaslara tutanan bir hastalık olarak ifade edilebilir. Önlem alınmadığı takdirde ciddi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Genellikle kas ve iskelet sistemini hedef alan ve bu bölgelerde dayanması oldukça güç olan ağrılara ve acılara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şişlik morarma iltihaplanma gibi yan etkilerde gösterdiği için dikkatli olmak çok önemlidir. Romatizma çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Genellikle D vitamini eksikliği fazla kilo alımı nemli ve rutubetli yerlerde çok fazla bulunma gibi durumlarda ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Romatizma iki çeşit olarak bilinir. İltihaplı ve iltihapsız olmak üzere ikiye ayrılır. Ancak iltihaplı romatizma anında tedavi edilmelidir. Aksi takdirde kişinin yürümesini dahi etkileyebilir.

 Romatizma oldukça geniş kapsamlı bir hastalıktır. Genel olarak çeşitli eklem bölgelerinde görülür. Bunun yanı sıra cinsiyet ayrımı yapan romatizma türleri de bulunmaktadır. Bazı romatizma hastalıkları sadece kadınlarda görülürken bazıları da sadece erkekleri etkilemektedir. Ciddiye alınmayıp geçiştirildiği takdirde ise eklemlerin hareketlerinin kısıtlanmasına ve bununla birlikte yürümeyi dahi engellediği görülmektedir. Bu yüzden dikkatli davranmak çok önemlidir. Romatizma genellikle eklemlerde ve kaslarda meydana gelen ağrılar ile kendisini göstermektedir. Bunun yanı sıra genel olarak eklem bölgelerinde şişlik ve iltihaplanma yaşanabilir. Ayrıca ateşlenme gibi belirtiler ile kendisini gösterebilir. Eklem bölgelerinde meydana gelen sertliklere de bu hastalığa çözüm bulmak açısından dikkat etmek çok önemlidir. Romatizma hastalığı masum bir hastalık gibi görünmesine karşın öyle değildir. İç organları da vurabilir. Bu durumda karaciğer yetmezliği sinir sıkışmaları gözlerde ağrı ve problemler yaşanabilir. Damarların iltihaplanmasına neden olabilir. Hatta kalp krizlerine dahi yol açabilir. Bu durumda en ufak belirtilere karşı önlem alabilmek ve gerekli tedavilere zaman kaybetmeden başlamak çok önemlidir.

 Romatizma hastalığına karşı bazı önlemler alarak hem daha rahat hem daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz. Öncelikle bu hastalıkta genetik faktörlerin çok önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Ailenizde romatizma hastaları varsa belirli zaman dilimlerinde doktor kontrolünden geçmek çok önemlidir. Bu sayede erken teşhis yapılabilir ve hastalık ilerlemeden müdahale edilebilir. romatizma problemi  yaşamak istemeyen kişilerin kilolarına dikkat etmeleri çok önemlidir. Fazla kilolar ayaklara ve bacaklara dolayısı ile de ekremlere binen ağırlığı artırdığı için bu tür problemler yaşama olasılığı gittikçe artmaktadır. Kilo vermek ve kemiklere bu kadar fazla yüklenmemek çok önemlidir. Beslenmeye her hastalıkta olduğu gibi bunda da dikkat etmek çok önemlidir. Vücudun asit ağırlığını artıracak olan besinlerden uzak durmak böylece kemikleri korumak çok önemlidir. Bunun yanı sıra genel olarak balık yoğurt gibi hem omega 3 hem de kalsiyum bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Bu sayede kemiklerin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Su tüketmek bağırsakların temizlenmesi açısından oldukça önemlidir. Romatizma hastalığının engellenmesi için ise bağırsak fonksiyonlarının doğru çalışması gereklidir. Karında gaz ve şişlik gibi sorunlar yaşanmamalı böylece romatizma riski bir parça  engellenmiş olabilir. Her hastalığın nedenlerinden biri olan stres romatizma hastalığını da tetiklemektedir. Sinir sistemini tetikleyerek romatizmaya davetiye çıkarmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda hastalık evresinde nemli ve rutubetli ortamlarda fazla kalmak hastalığı alevlendirmektedir. Ayrıca hastalığın alevl,i olduğu anlarda buz tedavisi uygulamak hem şişliklerin inmesine hem de hastanın rahatlamasına neden olabilir. Hastalık aktifken fizik tedavi uygulamak çok önemlidir. Doktorların kontrolünde ya da vermiş oldukları egzersizler ile hareket etmek eklemlerin hareket kabiliyetinin kısıtlanmasını engelleyebilir. Ayrıca ağrıları azaltarak daha rahat bir yaşam imkanı sağlayacaktır. Bu önerilere kulak vererek hareket edildiği takdirde romatizmadan korkmadan yaşayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here