Ana sayfa Sağlık Pilonidal Sinüs

Pilonidal Sinüs

252
0

Pilonidal Sinüs

Pilonidal Sinüs yani kıl dönmesi vücudun üst bölgelerinden dökülen kılların popo oluğundaki yumuşak dokuya yerleşmesiyle ve burada meydana gelen sürtünmeler nedeniyle deri altına geçmesiyle oluşan bir tür rahatsızlıktır. Kıl dönmesinin oluşmasının ardından bölgede oluşan kistin içerisine genellikle birden fazla kıl girer. Sonuç olarak bu bölge iltihaplanma görülür. Müüdahale yapılmadığı takdirde kendiliğinden iyileşme göstermez. Bununla birlikte tedavi yapılsa bile kıl dönmesi tekrar tekrar aynı bölgede görülebilir.

Kıl dönmesi en çok erkeklerde rastlanır. Özellikle şişman insanlarda ve masa başı işi olan insanlarda daha sık görülür. Yaş arttıkça kıl dönmesi görülme olasılı artar ancak 15-25 yaşları arasında görülme olasılığıda vardır.

Kıl dönmesinin belirtileri:

Kuyruk sokumunda meydana gelen yoğun kaşıntılar

Yine aynı bölgede oluşan şiddetli, keskin ve yüzeysel ağrılar,

Dokundukça acıyan ve ele gelen kabarcıklar (çökelti şeklidede görülebilir)

İlerleyen dönemlerde iç çaaşırında görülen iltehaplı akıntılar gibi belirtileri mevcuttur.

Kıl dönmesinde tedavi oldukça basttir. Erken tespit edilmiş ilk aşama kıl dönmelerinde basit tığ türevi aparatlar yardımıyla tedavi edilir. İkinci aşamada hasta oturmakta güçlük çeker ve tedavisi küçük bir cerrahi müdahaleyle yapılmaktadır. Son aşamada ise hastalık kişinin günlük hayatına devam etmesine engel niteliktedir. Tedavisi ciddi bir ameliyatla gerçekleştirilir. Dokulara büyük zarar veren iltehaplı bölge tamamen alınabilir. Bazı durumlarda pansuman bazı durumlarda ise popo kısmının başka alanından alınan deri ile kapatma işlermi sağlanır.

Kıl dönmesi tekrar edebilir, tekrar etmemesi için alınacak önlemlerde oldukça basittir. Her şeyden önce kuyruk sokumu bölgensin kıllardan arındırılması ve temiz tutulması gerekmektedir. Erkekler için sık sık banyo yapmak ve kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine özen göstermek büyük oranda koruyucudur. Bunun dışında dik oturma pozisyonu tercih edilmelidir. Çünkü aşağıya kaykılarak oturma kıl köklerinin o bölgeye yerleşme olasılığını arttırmaktadır. Son olarak kıl dönmesinin engellenmesindeki en önemli etkenlerden biri de lastik kısımları havlu olan baxer kullanımı tercih etmektedir. Bu tip baxer ve benzer ürünler kılların tutulmasını sağlayarak aşağı kaymalarını dolayısıyla kıl dönmesini engeller.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here