Ana Sayfa Sağlık Detox Etkisi Yapan Besinler

Detox Etkisi Yapan Besinler

450
0

Detox Etkisi Yapan Besinler

Organik yaşamdan uzaklaştıkça insan bedeni gerek çevre kirliliği gerekse modern çağın alışkanlıkları nedeniyle bir çok zehre maruz kalmaktadır. Bu sebepten hastalıklarda ve kanserde büyük bir artış gözlemlenmiştir.Esasında karaciğer ve böbrekler durmadan bu maddeleri zararsız hale getirmekle uğraşıyor, dışkı, idrar ve terle atmaya çalışıyor. Zehirsizleştirme anlamına gelen “detoks” bilimsel olarak kesin ispatlanmış bir yöntem olmasada bazı besinlerin bu konuda faydalı olduğu bilinmektedir. Detox etkisi yaratan besinler :

Soğan ve sarımsak

Sülfür içeriğinden dolayı karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca antiboitiğe benzer olmasının etkisiyle mikroplara karşı doğal bir direnç sağlar. Birçok faydalı mineral içerir ve kansere karşı koruyucudur. Böbreklerin sıvı süzmesine yardımcı niteliktedir.

Susam

Karaciğeri koruyucu etkisi bulunmaktadır. Ayrıca zengin lif içeriği sayesinde bağırsak fonksiyonlarına yardımcı ve bağırsak kanserine karşı koruyu etkidedir. Romatizmal hastalıkları engelleyip ve iyileştirme etkisi bulunmaktadır.

Pancar

Beta karoten , magnezyum, demir, çinko ve kalsiyum bakımından zengindir . Bundan dolayı vücuttan zehirlerin atılmasını kolaylaştırmayı sağlar. Kanserle mücadelede oldukça etkili olan betasiyanin açısından oldukça zengindir.

Brokoli ailesi

Brokoli, karnabahar, lahana ve kıvırcık salata ailesi, yoğun sülforafan içerir. Bu sayede vücutta yüksek miktarda antioksidan ve zehirsizleştirici maddeler üretmesini sağlar. Kansere karşı önemli derecede koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Enginar

Karaciğerin yapısını korum ve tazelemesine katkı sağlayan enginar aynı zamanda karaciğerdeki zaralı maddelerin detox etkisiyle yok edilmesi silimarin ve yağların kolay parçalamasını sağlayan maddelerle koruyucu özellik gösterir.

Yaban mersini

Yüksek miktarda antioksidan içermesinden dolayı hücreleri zehirli maddelerden koruma ve arındırmada oldukça faydalıdır.

Rezene

Bol miktarda lif içerdiği için bağırsaklardan zararlı maddelerin atılımını hızlandırır. Dolayısıyla sindirimi kolaylaştırır.

Fesleğen

Güzel kokusuyla bilinir. Fesleğen, nane ve reyhan kansere karşı koruyucu, vücuttan ödem atılmasını sağlayan besinler arasındadır. Ayrıca romatizma ve kolit gibi iltihabi hastalıklara , kansere karşı koruyu etkisi bulunmaktadır.

Ananas

Sindirimi kolaylaştıran bir meyve türüdür. Ayrıca bağırsak temizliği sağlayan bromelain içeriği nedeniyle vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı niteliktedir.

Maydanoz

Karaciğer metabolizmasını hızlandırarak zehirli maddelerin atılımını kolaylaştırır , böbreklerin çalışmasını yardımcı etkisi vardır. A, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Detox için en favori besinler arasındadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz