Ana Sayfa Sağlık Bağırsakları Çalışması İçin Neler Yapmalı

Bağırsakları Çalışması İçin Neler Yapmalı

426
0

Bağırsakları Çalışması İçin Neler Yapmalı

Kabızlık günümüzde her 3 kişiden birinde görülen rahatsızlık haline gelmiştir. Bu rahatsızlık kişilerin günlük yaşam standartlarını düşürerek hemoroid (basur) problemine kadar ilerleyebilir. Kişilerin bağırsaklarının düzenli ve sağlıklı olabilmesi için gereken ilk etken sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Bağırsak problemini önlemek ve bağırsak çalışmasını düzenlemek için :

İlk olarak düzenli beslenme gerekmektedir. Öğün saatleri her gün düzenli olmalı ve akşamları metabolizma yavaşlayacağı için yemek yenmemelidir. Bununla beraber sık sık ve az az yemek yenmelidir. Lokmalar çokca çiğnenmelidir.

Bol su tüketilmelidir. Su tüketiminin , cilt ve beden sağlığı açısından önemli olduğu kadar bağırsakların yumuşaklığı açısındanda oldukça önemlidir.

Yüksek oranda lif içeren baklagiller bağırsak hareketlerini ve sindirimi kolaylaştırır. Özellikle fasülye , bezelye ve mercimek gibi besinlerin bolca lif içermesinden dolayı haftada iki defa tüketilmeleri önerilmektedir.

Kepekli tahıllar yüksek oranda besin lifi içermektedir. Kepekli tahılları sabah kahvaltılarında gevrek olarak sütle birlikte tüketilebilir. Bununla beraber gün içinde atıştırmalık veya ara öğün olarak tercih edildiğinde sağlıklı ve düşük kalorili bir tercih olacaktır.

Kurutulmuş meyvelerde bağırsak hareketlerini düzenleme açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle erik , kayısı ve incir gibi kurutulmuş meyveler lif oranı bakımından oldukça zengindir. Sabahları ve ara öğünlerde tüketildikleri takdirde oldukça etkilidirler.

Bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler için probiyotikli yoğurtlar tercih edilebilir. Günde 1 kase tüketilen probiyotikli yoğurtlar bağırsak probleminde yardımcınız olacaktır.Ayrıca enginar, muz, çilek, keten, sarımsak ve bal gibi besinlerde doğal olarak bulunan probiyotikler iyi bakteriler için enerji sağlar ve besinlerin parçalanmasına katkıda bulunurlar.

Posalı meyvelerde lif bakımından zengindir. Ayrıca günlük vitamin miktarının alınmasındada meyveler oldukça etkilidir.

Düzenli olarak yapılan spor ve egzersizlerde bağırsak çalışmalarını düzenler.

Yukarıdaki önlemlere dikkat edildiği durumunlar da bağırsak çalışmalarını düzenlenir. Ancak bağırsak çalışmaları bazı durumlarda negatif yönde etkilenir. Sigara ve alkol kullanımı beyaz ekmek,makarna, bisküviler, kurabiyeler, kekler, börekler, mısır, yulaf, peynir, süt, yumurta, çay, kahve, kolalı içecekler ve gazozlar, çikolata, aşırı şekerli yiyecekler, mayalı yiyecekler, şekerli meyve suları ve aşırı baharatlı yiyeceklerin tamamı bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz