Ana Sayfa Sağlık Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

460
0

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Orta kulak kireçlenmesi diğer bir adıyla otoskleroz, orta ve iç kulakta meydana gelen ve işitme kaybıyla sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Orta kulak kireçlenmesi, orta kulakta bulunan kemikçik ve iç kulakta yer alan salyangozun katılaşması sonucu oluşmaktadır. Bu durum kulakta anormal kemik gelişmesi olarak tabir edilir. Otosklerozda iç kulağın kemik yapısı hasara uğrar ve bunun sonucu olarak iç kulak girişinde süngerimsi bir kemik yapısı meydana gelir. Bu kemikleşme sonucu kulağın içindeki çalışma sistemi zarar görür ve kulakta işitme kaybına neden olur. Orta kulakta kireçlenme genetik yapılıdır. Bu rahatsızlık işitme kaybının en sık rastlanılan nedenidir.

Genelde ses dış devreden gelen ses kanalının yardımıyla yönlendirilir. Sesi yansıtan diyaframı ses dalgaları titreştirir ve orta kulağın hareketi için hazırlar. Bu titreşimlerin iç kulağa iletilmesi çekiç, örs ve üzengi tarafından gerçekleştirilir. Her şeyin düzgün bir şekilde çalışması duymanın normal olduğunu gösterir. Yalnız orta kulağın kemikleri normal bir şekilde titreşmez ise o zaman iç kulak tam ses titreşimini alamaz ve sonuç olarak duyma da bir azalma meydana gelir. Böyle bir durum orta kulak kireçlenmesi olarak bilinir. Orta kulak kireçlenmesinde üzengi üzerinde kireçlenme olduğundan kemiklerin gelişmesi katılaşır. Orta kulak kireçlenmesinden dolayı oluşan işitme kaybının tipi ve derecesi üzengi kemiğinin ne kadar tutulduğuna ve iç kulakta bulunan işitme organlarının hastalıktan ne kadar etkilendiklerine göre değişiklik gösterir.

Belirtileri

Orta kulak kireçlenmesinin en görünen belirtisi bir kulağı veya çift kulağı aynı anda etkileyen ve yavaş ilerleyen işitme kaybıdır. Kulaktaki işitme kaybının şiddeti değişkenlik gösterebilir. Hastalık genel olarak 20 yaş civarında ortaya çıkıyor ama 15 – 45 yaş aralığında da bu rahatsızlık görülebilir. Kireçlenmeden dolayı oluşan kulak çınlaması hastaların %70 gibi büyük bir kesimde görülür. %25 – 30’luk bir kesimde ise denge sorunları, baş dönmesi, titreme ve algı sorunları yaşanmaktadır. Orta kulak kireçlenmesi kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazla görülmektedir. Bu tür bir rahatsızlığı olan kadınların işitme kaybı oranı hamilelik sırasında artış göstermektedir.

Teşhisi ve Tedavisi

Orta kulak kireçlenmesinin teşhisi için işitme testi ve bireysel cevap testi yapılır ve buna göre teşhis konur. Yalnız doğru bir teşhis için ayrıntılı bir muayene yapılması şarttır. Orta kulak kireçlenmesi genel olarak sağlığı etkileyen bir durum değildir ve çoğu zaman iyileştirilebilir. Bunun yanında kişide oluşan işitme kaybı duygusal olarak kişiyi zor durumda bırakabilir ve kişi sosyal çevresinden uzaklaşır. Tedavi sırasında özellikle genç yaşlarda ortaya çıkan ve hızla ilerleyen hastalıklarda işitme kaybının önüne geçmek için stapedektomi operasyonu sıkça başvurulan bir yöntemdir. Bu operasyon sırasında hareketi kısıtlanan üzengi kemiği çıkartılır ve onun yerine ses dalgalarını iç kulağa ileten bir protez konur. Eğer kişinin işitme kaybı hafif ise o zaman operasyon dışı tedavi seçenekleri tercih edilmelidir. Ameliyatlardan sonra kişinin işitme kaybı devam ediyorsa işitme cihazları kullanılabilir.

Ameliyattan sonra kişide birkaç gün boyunca baş dönmesi görülebilir yalnız bu durum geçici bir durumdur. Operasyon sonunda kulağın içine yerleştirilen cerrahi süngerler 7 – 10 gün sonra çıkartılır. Bu süreçten sonra hasta normal hayatına dönebilir. Bu ameliyatın riskleri oldukça az olmasına rağmen her yapılan ameliyatta %1 de olsa işitme kaybı riski hep bulunmaktadır. Bunun dışında çok nadir olarak bazı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar; kulak zarında bir delik oluşması, yüz sinirinde zedelenme, kulakta enfeksiyon ve pistonun erken dönemde yerinden çıkması gibi olaylardır. Özellikle her iki kulağında kireçlenme olan kişiler ameliyatı tercih etmedikleri zaman ve iç kulak işlevlerinin azalan işitmeye paralel olarak ilerlememesi için işitme cihazları kullanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz