Ana Sayfa Sağlık Obezite Cerrahisi Nedir Ve Kimlere Uygulanır?

Obezite Cerrahisi Nedir Ve Kimlere Uygulanır?

845
0

Son zamanların en popüler ameliyatlarından birisi kilo verme ameliyatlarıdır. ‘Şu kadar kilodan şu kadar kiloya düştü’ manşetleri ile haber bültenlerine bile konu olan inanılmaz değişimler sonrasında hayatları değişen birçok kişiden ilham alan aşırı kilolu insanlar, bu ameliyatları olmaya karar verirler.

Peki, kilo vermek isteyen herkes kilo verme ameliyatlarını olabilir mi? İşte obezite cerrahisinin en önemli adımları…

İlk belirtilmesi gereken nokta; kilo verme ameliyatının düşünülmeden yapılacak cerrahi bir girişim olmadığıdır. Kilo verme ameliyatı önemli ve ciddi bir operasyondur ve bu ameliyata tamamen hazırlıklı olunması ve motivasyon anlamında da yüksek olunması gerekir.
İlk olarak obezite ameliyatının ne demek olduğuna bakalım. Obezite ameliyatı yani kilo kaybı ameliyatı, özellikle kilo vermede yardımcı olmak için yapılan her tür cerrahi ameliyat olarak tanımlanabilir. Kilo kaybı cerrahisine tıbbi olarak ”bariatrik cerrahi” denir.

Kilo verme ameliyatının işlevlerine baktığımızda; öncelikle harcanılan enerjiden fazla yemek yemeyi engellemek üzerine yapılan cerrahi müdahaledir. Örneğin midenizin boyutunu azaltmak bu tür bir girişime dâhildir. Bu durum, daha dolgun hissetmenize ve bu nedenle daha az yemek yemenize neden olur.  Kilo verme ameliyatlarının diğer bir işlevi de vücutta yediğiniz gıdayı kullanma şeklinin değiştirildiği cerrahi müdahalelerdir. Bu cerrahi operasyonda yenilen gıdanın bağırsağın bir kısmında bypass ettirmesi sağlanır. Böylece daha az kalori alımı gerçekleşir.
Peki, obezite cerrahisi ne zaman düşünülebilir? Eğer 40 veya daha fazla vücut kitle indeksine (BMI) sahipseniz veya 35-40 ve üzeri vücut kitle indeksiniz varsa ve kilo vermeniz durumunda iyileşebilir bir sağlık sorununuz mevcut ise düşünülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz