Ana Sayfa Sağlık Mitral Kapak Yetmezliği Neden Olur ve Tedavisi

Mitral Kapak Yetmezliği Neden Olur ve Tedavisi

413
0

Mitral kapakçığın geri doğru açılması sonucu kanın bir kısmının odacığa geri akması mitral kapak yetmezliği hastalığını ortaya çıkar. Böyle bir durumda odacıkta baskı artar. Kalpte kanın bir odadan diğer bir odacığa geçmesi için kapaklar vardır. Mitral kapakçıklar kalbin üst ve alt taraflarına kan akışını sağlar. Mitral kapak yetmezliği sırasında kapakçık tam olarak kapanamaz ve kanın bir kısmı odacığa doğru geri akar. Böyle olunca kalp, odacıkta kalan kanı yeniden pompalamak için daha güçlü kasılmak zorunda kalır. Şiddetli mitral kapak yetmezliği durumunda kalp kasları zayıflar ve kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Mitral Kapak Yetmezliği Belirtileri

  • Düzensiz bir şekilde atan kalp ( çarpıntı, hızlı kalp ritmi )
  • Geceleri oluşan inatçı bir öksürük
  • Nefes yetmezliği
  • Egzersiz yaparken gereksiz bir yorgunluk
  • Kalpte hırıltı
  • Ayak, bilek ve bacağın alt kısmında şişlik

Mitral Kapak Yetmezliği Yan Etkileri

Kalp Yetmezliği

Bu durum zamanla gelişir. Şişme, nefes darlığı ve yorgunluğa sebep olur.

Kan Pıhtıları

Sol atardamar genişlediği zaman içeride pıhtı meydana gelebilir. Bu durum çok tehlikelidir. Pıhtılar kalbin çeşitli bölgelerine taşınarak kalp krizine neden olabilir. Beyne taşınırsa felce sebep olur. Vücudun çeşitli yerlerinde tıkanmalara neden olur.

Atrium Kasılması

Kalbin kasılması sırasında kalp atışı düzensiz ve hızlı olur. Bu durum çarpıntıya ve nefes darlığına neden olabilir. Atrium kasılmaları ve kan pıhtıları genellikle birlikte ortaya çıkar ve bu durum çok tehlikelidir.

Kalp İçi Zarının İltihabı

Fazla yaygın olmayan bir durumdur ve kapakçığın iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Tedavisi çabuk yapılmaz ise daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Mitral Kapak Yetmezliği Sebepleri

Hastalık kronik olabilir ya da olmayabilir. Bu durumları şöyle açıklayabiliriz.

Kronik Mitral Kapak Yetmezliği

Bu tür yetmezlik yavaş bir şekilde gelişir. Hastalığın nedeni zaman içinde zedelenen zayıf bir kapakçıktır. Bunun dışında ateşli romatizma hastalığı, doğuştan kalpte bozukluklar, kapakçıkta fazla kalsiyum birikmesi ve kalp yetmezliği sayılabilir.

Kronik Olmayan Mitral Kapak Yetmezliği

Bu tür hastalık aniden gelişir ve tedavisi yapılmaz ise sonuç ölüm olabilir. Hastalık, kapakçığın ani bir şekilde yırtılıp, kanın akması sonucu oluşur. Bunun sonucunda kalp, kan akışını yeniden sağlayamaz. Bu hastalığın ortaya çıkmasının nedenleri arasında kalp enfeksiyonları ve kalp krizi vardır.

Mitral Kapak Yetmezliğinin Tedavisi

Tedavi, hastalığın ilerleme aşamasına göre değişiklik gösterir. Tedavi sırasında kalp ilaçları, elektro şok tedavileri ve mitral kapak yetmezliği eğer şiddetli bir durum gösteriyorsa ameliyat gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz