Ana Sayfa Sağlık Migren Ağrıları Kabusunuz Olmasın

Migren Ağrıları Kabusunuz Olmasın

399
0

Migren dayanılmaz baş ağrıları yaşatan ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda migrenin en çok kadınlarda yaşandığı görülmektedir. ancak bunca araştırma sonucunda hala migrenin tam olarak neden kaynaklandığı saptanamamıştır. Bu yüzden kesin ve kökten çözüm diyebileceğimiz herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda beyin kökünde meydana gelen değişimler sonucunda yaşanan dayanılmaz baş ağrıları olarak ifade edilebilir. Ancak beyin hastalığı değil vücut hastalığıdır. Çünkü sese ışığa ve kokuya karşı tepki vermektedir.

Migren ağrılarını en aza indirebilmek için bazı detaylara dikkat edebilmek çok önemlidir. Özellikle adet dönemlerinde kadınların vücudunda meydana gelen bazı hormon değişiklikleri migreni tetiklemektedir. Aynı şekilde hamilelik döneminde menapoz döneminde de bayanların migren ağrılarını daha şiddetli bir şekilde yaşadıkları görülmektedir. Beslenme migren ağrılarını en aza indirebilmek açısından oldukça önemlidir. Genellikle işlenmiş gıdalardan tuzlu ve çok baharatlı yiyeceklerden uzak durulması önerilir. Ayrıca alkollü içecekler ve kafeinli içeceklerde migren ağrılarını tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Uyku düzeninin olmaması az uyumak ya da çok uyumak uyurken ışıklı bir ortamda bulunmak güneş ışınları ve dikkat çekici florasanlar migren ağrılarını tetiklemektedir. Ayrıca cinsellik gibi efor sarfedici aktivitelerde migren ağrılarının yaşanmasına neden olabilir. Migreni olan kişilerin farklı ilaç kullanımı sırasında doktorlarına başvurmaları önemlidir. Çünkü bazı ilaçlar migreni tetiklediği için dayanılmaz ağrıların yaşanmasına neden olabilir. bu yüzden doktor kontrolü oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz