Ana Sayfa Sağlık Ağız Kanseri Riski

Ağız Kanseri Riski

421
0

Ağız kanseri yapılan araştırmalar sonucunda oldukça yaygınlaşan bir hastalık halini almıştır. Sağlıksız beslenme stres genetik faktörler ve kötü alışkanlıklar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucund erkeklerde bayanlara göre oluşma riskinin iki kat daha fazla olduğu saptanmıiştır. Genellikle 40 yaşından sonra kendisini belli etmektedir. Herhangi bir ağrı sızı yapmadığı için fark edilmesi son derece zordur. Ancak bu hastalıkta erken teşhis önemli olduğu için ilerleme kaydetmeden sürekli olarak diş doktorunuza muayane olarak herhangi bir probleme karşı önlem alınabilir.

Geçmek bilmeyen ağız kokuları ağızda meydana gelen defarmasyonlar konuşma güçlükleri ağızda meydana gelen yaralar geçmeyen kızarıklar ve ilerleyen evrelerde oluşan ağrılar ağız kanserinin belirtisi olabilir. bu yüzden en ufak değişiklikte doktor kontrolünden geçmek çok önemlidir. Genel olarak sigara  ve alkol alışkanlıkları olan kişilerde ağız kanserine yakalanma riski oldukça fazladır. Bu risk uyuşturucu bağımlıları için daha fazladır. Erken tanı tedavinin olumlu sonuç vermesi açısından çok önemlidir. Aksi takdirde doku kayıplarında yüzde meydana gelecek defarmasyonlara ve hatta ölümlere neden olabilir. Ayrıca vücutta beyne çok yakın bir bölgede olduğu için hastalığın çok daha riskli bölgelere yayılma olasılığı çok önemlidir.

Ağız kanserine yakalanma riskini en az seviyeye indirebilmek için düzenli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Sigara alkol uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra doktor kontrollerini aksatmamak önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz