Ana Sayfa Gezi Meksika’ya Tatile Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Meksika’ya Tatile Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

994
0

Meksika’ya tatil planı yapmadan önce, bu ülke hakkında edineceğiniz bazı önemli bilgiler çıkacağınız tatilde işinize yarayabilir. Resmi adı “Meksika Birleşik Devletleri” olan bu Kuzey Amerika ülkesi dünyadaki en ilginç ülkelerden biridir. Yoğun ormanları, engin çöl manzaraları, canlı şehirleri, volkanik dağların karlı zirveleri, eşsiz sahilleri ve büyüleyici kıyı gölleriyle benzersiz bir coğrafyaya sahiptir. Meksika, sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra mükemmel bir halka da sahiptir. Şimdi hep birlikte Meksika’ya gitmeden önce bilmeniz gereken 5 şeye bakalım.

  1. Tatile Çıkmadan Önce İyi Bir Araştırma Yapın

Turizm, Meksika’da büyük bir endüstridir ve turist etkinliklerinin çoğu ya kumsallarda ya da Meksika’nın orta kesimlerindeki ‘Mexican Altiplano’da yoğunlaşmaktadır. Amerikalı turistler için en popüler tatil durakları Baja Yarımadası, Cancun ve Puerto Vallarta’dır. Fakat Avrupalı turistler ise daha çok Playa del Carmen ve Guanajuato’yu tercih etmektedirler. Siz de bu güzel ülkeye gitmeden önce gezeceğiniz yerlerin bir planını çıkarırsanız, gittiğinizde kafa karışıklığı yaşamazsınız.

  1. Hava Durumunu Mutlaka Bilin!

Meksika, farklı bölümleri farklı iklimlere sahip bir ülkedir. Anakarada deniz seviyesinin altındaki bölgeler kurak iklime sahipken; kuzeyde yer alan deniz seviyesinin üstündeki bölgeler görece daha soğuk iklim koşullarına sahiptir. Ülkenin güney kısmında yer alan Cortez Denizi kurak iklime sahipken; Pasifik sahilinde uzanan Baja Yarımadasının en kuzeydeki parçası ise daha çok Akdeniz iklimine sahiptir. Ülkenin kuzeyi ve güneyi arasındaki bu iklim farkından ötürü, yanınıza hem yazlık hem de sonbaharlık elbiselerinizi almanız doğru bir tercih olacaktır.

  1. Taksicilere ve Dilencilere Dikkat Edin!

Meksika’nın kasaba ve şehirleri çoğunlukla homojen bir yapıya sahiptir ve bu yüzden yabancı turistler kolayca fark edilmektedir. Elbiseleriniz, görünümünüz ve tutum ve tavırlarınız sizi kolayca ele verecektir. Bu da dilenci ve taksicilerin hedefi haline gelmenize neden olacaktır. Bu tür durumlarda ihtiyatlı ve dikkatli olmanız, paranızı gereksiz yere kaptırmamanıza yardımcı olacaktır.

  1. Musluk Suyu Zararlı Olabilir!

Amerika ve Avrupa’nın çoğunun aksine, Meksika’da musluk suyunu içmek sizin için zararlı sonuçlar doğurabilir. İyi bir otelde kalsanız ve kaldığınız otel sularının arıtılmış ve güvenli olduğunu iddia etse bile, musluk suyunu içmeyin. Bunun yerine dışarıdan kapalı bir şişe su satın alın.

  1. Temel Seviye İspanyolca Bilin Ve Güvenliğinizi Önemseyin

İspanyolca, Meksika’da konuşulan ana dildir. Bu yüzden Meksika’ya gitmeden önce en azından bir konuşma kılavuzundan destek almanız taksiciler, garsonlar ve otobüs sürücüleriyle iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır. Buna ek olarak, unutmamanız gereken önemli bir noktada güvenlik sorundur. Meksika’da zaman zaman çok sayıda şiddet suçu meydana gelmektedir. Bu nedenle bu ülkeye giderken tedbirli olmanızda büyük yarar vardır. Gemi turları ve Gezilecek yerler için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz