Ana sayfa Sağlık Kilo vermede kullanılan baharatlar hangileridir?

Kilo vermede kullanılan baharatlar hangileridir?

870
0

Kilo vermede yemeklerinizde kullandığınız baharatların ne kadar rolü olduğunu biliyor musunuz? Baharatlar, yiyeceklerin lezzet konusundaki ihtiyacını giderse de bunun yanında zayıflama konusunda da yardımcı olmaktadır. Bu makalemizde diyet yapmak isteyenlerin tüketmesinde yarar bulduğumuz baharatların listesinden bahsettik…

Kimyon, kilo vermede yardımcı baharatların içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Kuru baklagiller grubundan olan kimyon; midede sindirim yapılırken oluşan gazları yok etmede çok etkin rol oynar. Kimyon yapı olarak kuru baklagillerden yapılan yemeklerde sıklıkla kullanılır.  Kimyon, tane olarak ısırgan ve anason ile birlikte demlendikten sonra çay şeklinde tüketilmesi; emziren annelerin bolca süt üretmesine yardımcı olmaktadır. Dahası bebeğin rahat uyumasını sağlarken, gaz oluşumunu da olabildiğince engellemektedir.

Kırmızı biber bu listede ikinci sıradadır. Kırmızı biberde bulunan kapsaisin maddesi, kilo vermemize yardımcı olduğu gibi metabolizmamızın da hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Boşaltım sistemi üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Olumlu yönde etkisi büyüktür. Kırmızı biber, bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olarak, kabızlıkta olumlu etki oluşturmaktadır. Fakat hemoroit sonunu konusunda aktif olanlar, kırmızı biber tüketiminde dikkatli olmalıdırlar.

Tarçın bir sonraki baharat çeşididir. Vücudumuzun şekere olan ihtiyacını azalmaktadır. Ayrıca tatlılarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Şeker hastalarının bir miktar tatlı üzerine tarçın kullanmaları metabolizmaları üzerindeki etkisini fazlalaştırmaktadır. Çubuk tarçın çeşidini karanfil ile birlikte kaynatma yolu ile tüketilmesinde, vücudun şeker isteğini en aza düşürdüğü bilinmelidir.

Kekik bir diğer baharat çeşididir. Kekik çok güzel bir kokuya sahiptir. Mideyi rahatlatmadaki faydası unutulmamalıdır. Gaz oluşumuna engeldir. Kandaki kolesterolü düşürmede yardımcıdır. Yemeklerden sonra bir kahve fincanı oranında kekik suyu içildiğinde, kan yağlarının azalmasına ve sindirime oldukça yardımcı olmaktadır.

Sıradaki baharat ise karanfildir. Karanfil, ağız mukozasındaki yaraları, sade olarak çiğnenmesi durumunda iyileştirir. Ağız kokusunu yok etmektedir. Ayrıca ağız sağlığı içinde oldukça faydalıdır.  Vücudun şekere olan ihtiyacı, karanfil tüketilmesi durumunda azalacaktır. Bu durum kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Zencefil ise diğer baharat çeşididir. Zencefil, iştah kesici özelliğinin yanında metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Ayrıca tatlıya olan ihtiyacı da azaltmaktadır. Bağırsakları hızlı çalıştırarak sindirim sisteminin hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here