Ana Sayfa Sağlık Masa başı işi olanların rahatsızlığı kamburluk

Masa başı işi olanların rahatsızlığı kamburluk

368
0

Masa başı işi olanların rahatsızlığı kamburluk

Kamburluk düzensiz oturma ile sırttaki kemiklerin dik duruşunun bozulması ile meydana gelir. Masa başı yani oturarak çalışan insanlarda genellikle görülen bu rahatsızlık ilerleyen yaşlarda yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ağır kaldıramama, belde ağrılar, düzgün yürüyememe gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Kamburluk için yapılabilecek egzersizlerle sırt kaslarınızı güçlendirip aynı zamanda gevşeterek bu rahatsızlık daha olmadan önleyebilirsiniz.

Sırt egzersizleri için belli yöntemler vardır bunlar;

Sandalyeye dik oturarak omuzlarınızı arkaya atın ve derin nefes alın bu hareket olağan dışı olduğundan sırtınız gevşetecektir. Nefesinizi verirken omuzlarınız arasında gerilme hissedene kadar kollarınızı yukarıdaki bir şeye uzanıyormuş gibi yukarı kaldırın ve bu pozisyonda 6-7 saniye kadar kalın bu egzersizi gün içerisinde 3-4 kez tekrarlayın.

Şınav çekmek sırt egzersizlerinden bir diğeridir. Şınav çekerken sırt tamamen gergin vaziyet alır ki bu da kamburluğun düzeldiğini gösterir her gün düzenli olarak çekebileceğiniz kadar şınav çekin. Kaslar gerilip gevşedikçe kamburluk düzeleceği gibi aynı zamanda sırt kaslarınızı da çalıştırmış olacaksınız.

Gün içinde işinize 1 dakika ara vererek sandalyeden kalkın ve geriye doğru esneyin bu hareket kemik yorgunluğunu giderecektir.

Unutmayın kamburluk egzersiz yaparak geçirilebilecek bir rahatsızlıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz